Wiadomości

Debata społeczna w Łebczu

Data publikacji 31.01.2024

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku wspólnie z I Zastępcą Wójta Gminy Puck Panem Jerzym Tkaczyk, przeprowadzili debatę społeczną "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym ”. W trakcie spotkania omówiono podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem oraz zasadami poruszania się na drogach powiatu.

Wczoraj w sali konferencyjnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Łebczu, Pani Komendant Powiatowa Policji w Pucku mł.insp. Beata Nienadowska, wspólnie z I Zastępcą Wójta Gminy Puck Panem Jerzym Tkaczyk, zorganizowali debatę społeczną pt.,,Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. W debacie uczestniczyli również Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pucku asp.sztab. Adam Szymański, Pani Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Pucku kom. Monika Bradtke, dzielnicowy asp. Aleksander Boczyński  (https://puck.policja.gov.pl/m11/dzielnicowi/59387,Dzielnicowi.html ) i asp. Małgorzata Kotarba – funkcjonariuszka zajmująca się profilaktyką społeczną.

Na początku Pani Komendant Powiatowa Policji w Pucku serdecznie przywitała gości, zarówno mieszkańców, młodzież, strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łebczu, jak i przybyłych radnych gminy Puck , Pana Marcina Selonke wiceprzewodniczącego rady gminy Puck, Pana Przemysława Grandickiego, który pełni też funkcję Sołtysa Sołectwa Łebcz, Pana Marcina Nikrant, który pełni także funkcję Sołtysa Sołectwa Leśniewo Pana Michała Kowalskiego i Pana Sławomira Idkowiak. Wśród przybyłych była też Pani Beata Mieczkowska Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łebczu .

Pani Komendant przedstawiła strukturę Komendy Powiatowej Policji w Pucku by zgromadzeni słuchacze mogli poszerzyć wiedzę na temat funkcjonowania jednostki w powiecie puckim.  

Następnie Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego, w formie prezentacji, wskazał między innymi miejsca, gdzie dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych. Streścił najczęściej popełniane wykroczenia przez pieszych, jak i przez kierujących pojazdami wobec pieszych. Przybliżył statystyki i zapoznał zainteresowanych z wynikami puckiej komendy. Dzielnicowy rejonu omówił jak obsługiwać Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz  aplikację mobilną Moja Komenda co wzbudziło zainteresowanie zgromadzonych i skłoniło do wypróbowania jej funkcji już na sali.

Celem debaty było poznanie, zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społecznych oraz wymiana informacji. Znaczącym było wyciagnięcie konstruktywnych wniosków na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Podczas spotkania uczestnicy, wśród których aktywnie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i sugestiami. Mieszkańcy chętnie zadawali pytania, dopytywali o wcześniej poruszane kwestie i przedstawili swoje propozycje możliwych zmian i ulepszeń. Podczas dyskusji padło wiele pytań dotyczących m.in. ograniczenia prędkości w przywołanym rejonie, przejść dla pieszych, postępowania mandatowego czy niewłaściwych zachowań osób przebywających na drogach, w tym młodzieży. Wspomniano o możliwościach ustawienia znaków drogowych w przytoczonych miejscach i korzystania z zaśnieżonych ścieżek rowerowych przylegających do chodników .

Wczorajsza debata była ciekawą dyskusją, podczas której poruszono wiele ważnych dla zgromadzonych osób, tematów. Funkcjonariusze okazali szczere zainteresowanie i zaproponowali możliwości rozwiązania poruszanych problemów z zakresu ruchu drogowego.

Przybyli goście przedstawiali realne możliwości ulepszenia tego, co dotychczas jest niewystarczająco skuteczne czy pomocne. Okazali zainteresowanie, chęci, zasoby i możliwości. Przedstawione wnioski będą nadal realizowane przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej w Pucku, jak i pozostałych funkcjonariuszy podległych komisariatów.

Dla nas był to dobry i wartościowy czas.

 
Powrót na górę strony