Wiadomości

„Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”

Data publikacji 21.02.2024

Świat cyfrowy daje dużo możliwości rozwoju, edukacji, ale niesie za sobą też wiele zagrożeń. O tych zagrożeniach mówiła policjantka, która jest profilaktykiem w puckiej komendzie. W minionym tygodniu odwiedziła uczniów 8 klas Szkół Podstawowych w Żelistrzewie, Pucku, Łebczu i Swarzewie, by przedstawić nastolatkom wojewódzki pilotażowy projekt edukacyjny pn. „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”. Policjantka przeprowadziła edukacyjno – profilaktyczne spotkanie, podczas którego również poinformowała uczniów o konkursie na spot edukacyjny.

Spotkania policjantów z uczniami szkół na terenie powiatu puckiego odbywają się systematycznie. Podczas nich funkcjonariusze rozmawiają z młodzieżą o zasadach bezpieczeństwa na różnych obszarach. Poruszane są tematy bezpieczeństwa na ulicy, w szkole, w domu oraz właśnie w internecie. W minionym tygodniu pucka profilaktyk spotkała się z uczniami 8 klas Szkół Podstawowych w Żelistrzewie, Pucku, Łebczu i Swarzewie, by przedstawić nastolatkom wojewódzki pilotażowy projekt edukacyjny pn. „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”

Głównym celem projektu, realizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku, jest zwiększenie świadomości uczniów nt. cyberzagrożeń, w tym hejtu. Ważnym jest także rozwinięcie kompetencji krytycznego myślenia w sytuacji wystąpienia cyberzagrożenia, nauka bezpiecznego korzystania z nowych technologii, jak również przekazanie informacji na temat instytucji udzielających wsparcia w przedmiotowym obszarze.

Młodzież jest uświadamiana, że świat cyfrowy jest niesamowity i daje ogromne możliwości, ale nie wolno ich wykorzystywać do łamania prawa. Policjantka wytłumaczyła, że Internet to wspaniałe osiągnięcie cywilizacyjne, które daje nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy, nawiązywania kontaktów i porozumiewania się, lecz jest także źródłem wielu zagrożeń. Dodała czym jest cyberprzemoc i cyberprzestępstwo. Wyjaśniła jakie zachowania w internecie można uznać za niezgodne z prawem. Wyjaśniła konsekwencje z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich przewidziane za popełnianie czynów niezgodnych z prawem przy użyciu sieci internet.

Mundurowa wyjaśniła uczniom m.in. czym jest cyberprzemoc, cybeprzestępstwo, phising, sexting, hejt i określenie smombie (neologizm powstały z połączenia  nazw smartfon i zombie i określający osobę, która idąc ulicą jest tak pochłonięta tym co widzi na ekranie smartfona, że nie zwraca uwagi na otoczenie) . Przekazała również adresy i numery telefonów instytucji udzielających młodym osobom pomocy i wsparcia w sytuacjach kryzysowych.

Na spotkaniu zachęciła też do wzięcia udziału w konkursie na spot edukacyjny. „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”. To projekt, w którym młodzież może pokazać jak rozumie bezpieczeństwo w sieci.

Na koniec każdy uczeń otrzymał upominek w postaci podstawki na smartfona oraz ładowarki USB.

Powrót na górę strony