Wiadomości

Motocyklisto – bądź podwójnie ostrożny!

Data publikacji 15.06.2021

Zbliżający się czas urlopów oraz sprzyjająca pogoda zachęcają motocyklistów do podróżowania na swoich jednośladach. Dla wielu to pasja życia, jednak pamiętajmy, że należy korzystać z niej w pełni odpowiedzialnie. Świadome uczestnictwo motocyklisty w ruchu drogowym, to zrozumienie zagrożeń, jakie niesie za sobą jazda na dwóch kółkach. Niestety odnotowujemy większą liczbę zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów, które kończą się poważnymi obrażeniami, a często także śmiercią. Apelujemy do kierowców jednośladów o rozwagę, a do pozostałych kierowców, aby spoglądali w lusterka, bo "...motocykle są wszędzie".

Wymuszenie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. Wczoraj na drodze Chłapowskiej, z tej przyczyny doszło do kolejnego poważnego wypadku. Na miejscu ustalono, że 47-letni, kierowca skody, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadziła do zderzenia jadącym motocyklem, którym kierowała 58-letni mieszkaniec gminy Władysławowo. W zderzeniu pojazdów ucierpiał kierujący motocykla, który z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Również w minioną sobotę doszło do wypadku z udziałem motocyklisty w Pogórzu. Mundurowi na miejscu ustalili, że 35-letni kierowca opla skręcając w drogę dojazdową do stacji paliw nie upewnił się co do możliwości jego wykonania w wyniku czego nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu 35-letniemu kierowcy motocykla w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. Motocyklista również w tym przypadku odniósł obrażenia i został przetransportowany do szpitala.

Wyjaśnieniem szczegółowych okoliczności powyższych zdarzeń zajmują się teraz śledczy  natomiast policjanci ruchu drogowego apelują do kierowców o przestrzeganie elementarnych zasad ruchu drogowego.

Od początku roku policjanci ruchu drogowego odnotowali 7 kolizji oraz 5 wypadków drogowych z udziałem motocyklistów, gdzie 4 z nich zostało rannych.

Nieustąpienie pierwszeństwa to jedna z częstych przyczyn wypadków drogowych!

Nieustąpienia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
- na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego
- obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
- na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
- na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
- na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
 

Nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu

Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość z jaką on się porusza.

 

Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu

Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany:
- zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

Powrót na górę strony