Wiadomości

Oszustwa "na policjanta" - seniorze uważaj!

Data publikacji 10.12.2021

Mimo licznych apeli i opisywanych ku przestrodze przykładów osób pokrzywdzonych przez oszustów działających metodą "na policjanta” nadal zdarzają się sytuacje, w których seniorzy tracą oszczędności życia. Wczoraj 77- letnia mieszkanka Władysławowa przekazała oszustom 33 tysiące złotych.

Świadomość seniorów powiatu puckiego dotyczących oszustów wyłudzających za pomocą różnych metod pieniędzy od starszych osób jest coraz większa. Seniorzy są czujni i w porę orientują się, że dzwoniąca do nich osoba nie jest tą , za którą się podaje.

Jednak mimo nieustannych apeli policji o rozwagę i ograniczone zaufanie zdarzają się sytuację, kiedy starsi ludzie przekazują pieniądze oszustom.

Wczoraj w godzinach popołudniowych na terenie Władysławowa doszło do takiego zdarzenia. Do 77- letniej kobiety zadzwonił na telefon stacjonarny mężczyzna podający się za policjanta i poinformował seniorkę, że jej dom jest obserwowany a za chwilę zostanie okradziona. Polecił jej aby zapakowała wszystkie pieniądze do worka i pozostawiła je przed furtką.

Nie świadoma podstępu kobieta pozostawiła w umówionym miejscu pieniądze a po chwili zjawił się po nie oszust. W ten sposób seniorka straciła 33 tysiące złotych.


Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i ograniczone zaufanie.

Informujemy, iż policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o wpłacenie pieniędzy. Nie zwracają się też do osób postronnych o pomoc w celu planowanego zatrzymana przestępcy - oszustwa. Jeżeli tylko mamy do czynienia z taką prośbą, telefoniczną czy w kontakcie osobistym, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem.

W takim przypadku natychmiast kontaktujmy się z policją.


Policja po raz kolejny przypomina:

  • zawsze kierujmy się zasadą " ograniczonego zaufania",
  • pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję,
  • ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach,
  • zaś przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy - natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji,
  • pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych ! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę.
  • zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia ( najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2- 3 minuty) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer np. na policję.

 

Powrót na górę strony