Policjanci prowadzą akcję poszukiwawczą zaginionego mężczyzny. Kilka wskazówek jak pomóc i co zrobić, gdy zaginie osoba.
Od wczorajszego wieczoru policjanci z pucka prowadzą poszukiwania 53-letniego Marka Kuhn. Mężczyzna ostatni raz widziany był 24 czerwca w okolicach Lisewa. Policjanci przyjęli zgłoszenie o jego zaginięciu i od tej pory prowadzą akcję poszukiwawczą za zaginionym.
Wczoraj puccy policjanci zostali powiadomieni o zaginięciu 53-letniego Marka Kuhn. Mieszkaniec Lisewa ostatni raz był widziany 24 czerwca w okolicach miejscowości. Policjanci przyjęli zgłoszenie o jego zaginięciu.
Od tamtej pory ślad po nim zaginął. Komendant Powiatowy Policji w Pucku ogłosił alarm dla policjantów. Stróże prawa natychmiast zaczęli działać.
Mundurowym w akcji poszukiwawczej pomaga grupa poszukiwawczo- ratowniczą
Polskiego Czerwonego Krzyża używając specjalistycznego psa tropiącego.
Do poszukiwań zaangażowano operatora dronu z ochotniczej straży pożarnej oraz łódź w celu przeczesywania pobliskich stawów, rozlewisk i terenów podmokłych.
Policjanci z Oddziałów Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wraz z policjantami z różnych wydziałów puckiej policji pieszo oraz przy użyciu quadów i radiowozów przeszukują miejsca, w których mógł przebywać mężczyzna m.in. lasy, główne ciągi komunikacyjne, drogi leśne. Sprawdzono adresy wszystkich sąsiadów oraz rodziny. Funkcjonariusze analizują zdobyte informacje weryfikując każdy trop.
RYSOPIS ZAGINIONEGO: Wzrost około 177 cm, szczupła budowa ciała. Włosy czarne. Oczy jasne , uszy odstające , nos prosty.
W dniu zaginięcia mężczyzna ubrany był w czarne dresy, ciemny t-shirt, ciemny polar, kapelusz moro, może mieć kamizelkę moro.
Osoby, które mogą pomóc w odnalezieniu mężczyzny proszone są o skontaktowanie się z Komendą Powiatową Policji w Pucku przy ul. Dworcowa 5, 84-100 Puck Oficer Dyżurny: tel. 47 742 52 22 bądź z najbliższą jednostką Policji pod numerem 112.
Jak zapobiegać zaginięciom.
- Na wewnętrznej stronie ubrania naszego bliskiego można wszyć „metki” z imieniem, nazwiskiem i adresem oraz numerem telefonu, pod który należy dzwonić, jeśli dana osoba nie będzie wiedziała, jak trafić do domu. Na „metkach” wszytych do ubrania lub na osobnej kartce noszonej w kieszeni warto zapisać, na co choruje nasz bliski i jakie leki przyjmuje. Metki zastępowane są opaskami lokalizowanymi na nadgarstkach.
-Kontrolujmy co dzieje się z naszymi podopiecznymi, nie spuszczajmy z oczu osób, które cały czas wymagają stałej opieki. Nie pozostawiajmy ich samych.
- Nakłaniajmy bliskich do noszenia dowodu osobistego, nawet jeśli dopisuje im zdrowie. Nigdy nie wiemy, kiedy zdarzy się wypadek, wylew lub inna sytuacja medyczna, która zakończy się w szpitalu. Trudno znaleźć rodzinę kogoś, kto trafia do szpitala jako osoba o nieustalonej tożsamości.
- Warto znać ubrania naszego bliskiego, aby w przypadku zaginięcia móc opisać jego ubiór lub wydedukować go na podstawie brakujących części garderoby;
- Warto mieć aktualne zdjęcia bliskiego, by w razie potrzeby przekazać je Policji;
- Warto znać ulubione miejsca podopiecznego, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że udał się właśnie tam.
Nasz bliski zaginął. Co robić?
- Jak najszybciej powiadom najbliższą jednostkę Policji;
- Przekaż Policji wszystkie informacje dotyczące osoby zaginionej;
- Dokładnie przeszukaj okolicę, prześledź krok po kroku trasę, którą mógł przebyć zaginiony, możesz pokazać zdjęcie zaginionego osobom, które mieszkają lub pracują w pobliżu;
- Sprawdź wszelkie miejsca, w których osoba zaginiona może przebywać, zadzwoń do znajomych;
Jak mogę pomóc osobie zaginionej?
Bardzo ważna jest nasza czujność i empatia w kontaktach z osobami chorującymi lub też w podeszłym wieku z naszego otoczenia. Jeśli widzimy kogoś, kto zachowuje się w naszym odczuciu dziwnie, wygląda na zagubionego i jednocześnie prosi np. o wskazanie, którędy dojść na dworzec, bądźmy otwarci na zapytanie i zweryfikowanie planów tej osoby. Jeżeli mamy informację, że taka osoba ma problemy z pamięcią i w przeszłości występowały incydenty związane z niekontrolowanym opuszczeniem miejsca zamieszkania to koniecznym, jest powiadomienie najbliższej rodziny lub jednostki Policji. To samo dotyczy nietypowego ubrania, np. na zewnątrz jest zimno, a widzimy osobę w swetrze i kapciach-nie jest to normalny ubiór i powinno to wzbudzić nasze podejrzenia, że może potrzebować pomocy.
Co robić, kiedy ustalimy, że ktoś się zgubił i mamy bezpośredni kontakt z taką osobą?
Poprosić o dane lub kontakt do rodziny, a jeśli nie możemy tego ustalić, skontaktujmy się z numerem alarmowym 112. Z pewności uzyskamy pomoc. Takie działanie może uratować czyjeś zdrowie i życie.