Policjanci rozmawiali z uczniami w Pucku o odpowiedzialności karnej nieletnich
Dzielnicowi spotykają się w szkołach z dziećmi i z młodzieżą w ramach prowadzonych akcji profilaktycznych. Funkcjonariusze dotykają podczas rozmów problematyki związanej z demoralizacją, przestępczością nieletnich i cyberzagrożeniach. Uczniowie mieli również okazję dowiedzieć się na jakich zasadach odbywa się rekrutacja do Policji, jak wygląda praca oraz ścieżka awansu. Stróże prawa zaznajomili uczestników z praktycznymi i prawnymi aspektami zagadnienia handlu ludźmi oraz zwalczania i zapobiegania temu zjawisku.
Policjanci uświadamiali młodym osobom, czym jest odpowiedzialność karna nieletnich oraz z jakimi konsekwencjami przyjdzie im się zmierzyć w momencie łamania przepisów prawa. Uczniowie zostali zapoznani z pojęciami prawnymi pojawiającymi się w postępowaniu w sprawach nieletnich.
Zwracano uczniom także uwagę na to, jakie konsekwencje może ponieść osoba, popełnia przestępstwa również za pośrednictwem komunikatorów internetowych czy smsów.
Każde spotkanie prowadzone przez stróży prawa ma uzmysłowić uczniom czym jest przemoc, cyberprzemoc, inne czyny zabronione oraz czym jest demoralizacja.
Stróże prawa mówili jak bronić się przed hejtem, który jest częstym zjawiskiem w wirtualnym świecie. Przypomnieli dzieciom kwestie dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Omówili skutki jakie może przynieść zamieszczanie zdjęć czy filmów w Internecie oraz przypomnieli, że nikt nie jest w sieci anonimowy.
Policjanci wskazali również jakie grożą konsekwencje za wyśmiewanie, oczernianie, poniżanie i inne naganne zachowania. Stróże prawa zaznajomili uczestników z praktycznymi i prawnymi aspektami zagadnienia handlu ludźmi oraz zwalczania i zapobiegania temu zjawisku.
Policjanci odpowiadali na szereg pytań dotyczących informacji dla kandydatów do służby. Zainteresowani pracą w policji mogli również otrzymać informacje, jakie wymagania należy spełnić i jaką przejść procedurę kwalifikacyjną, aby móc podjąć służbę w Policji.
Przypominamy służbę w Policji możesz pełnić jeżeli jesteś obywatelem Polski:
- o nieposzlakowanej opinii,
- który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzystającym z pełni praw publicznych,
- posiadającym co najmniej średnie wykształcenie,
- posiadającym zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jesteś się podporządkować,
- dajesz rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Ponadto jeżeli jesteś mężczyzną powinieneś posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej–czyli mieć odbytą zasadniczą służbę wojskową lub zostać przeniesiony do rezerwy (odpowiedni wpis w książeczce wojskowej).
Szybki kontakt z zespołem do spraw doboru
Telefon:
Poniedziałek - Piątek od 8:00 do 15:30
Wtorek od 8:00 do 17:45
email:
pomocny adres strony internetowej :
https://dobor.pomorska.policja.gov.pl/