Wiadomości

Hejt w sieci i mowa nienawiści – Tematem spotkań policjantów z uczniami

Data publikacji 10.02.2023

Hejt w sieci i mowa nienawiści były tematem spotkań policjantów z uczniami w szkole podstawowej w Krokowej. Funkcjonariusze prowadzący spotkanie, przestrzegali młodzież przed niebezpiecznym korzystaniem z portali społecznościowych oraz tłumaczyli czym jest hejt i mowa nienawiści. Przypomnieli również , że przestępstwa w Internecie są tak samo ścigane , jak i w realnym świecie.

Asp. Małgorzata Kotarba policjantka zajmująca się profilaktyką, asp. Marcin Kloka na co dzień zajmujący się przestępczością nieletnich oraz dzielnicowa asp. Joanna Kosecka odwiedzili uczniów ze szkoły podstawowej w Krokowej. Funkcjonariusze odpowiedzieli na zaproszenie przedstawicieli szkół i przeprowadzili profilaktyczna pogadankę.

Na policyjnych lekcjach dominowała tematyka Internetu i cyberprzestrzeni. Policjanci szczegółowo omówili uczniom, czym jest hejt i mowa nienawiści w sieci. Wytłumaczyli że przestępstwa z nienawiści to szczególny rodzaj przestępczości, a jego ofiarami mogą  stawać się osoby z uwagi na ich niezbywalne i charakterystyczne cechy takie jak : rasa, narodowość , język , pochodzenie etniczne, kolor skóry, niepełnosprawność fizyczne i psychiczna.

Funkcjonariusze omówili , jak reagować gdy uczniowie spotkają się z agresja w Internecie. Zaznaczyli, że negatywne i agresywne komentarze, czy też wrogość ze strony innych, pozornie anonimowych osób, mogą dotknąć każdego.

Na zajęciach uczniowie zdobyli wiedzę z zakresu i rodzaju zagrożeń występujących podczas korzystania z Internetu, jak również konsekwencji prawnych niewłaściwego korzystania z sieci internetowej i niezgodnego z prawem, jak przemoc słowna, publikowanie nieprawdziwych informacji, czy wizerunku innej osoby bez jej zgody.

Ideą spotkania z dziećmi było wskazanie w jaki sposób mogą chronić siebie i swoją tożsamość przed internetowymi przestępcami.  

Dzięki takim lekcjom dzieci mają większą świadomość czyhających na nie zagrożeń i co najważniejsze wiedzą, jak należy na nie reagować i gdzie szukać pomocy.

Powrót na górę strony