Puccy dzielnicowi apelują! Nie daj się nabrać! Nie przekazuj nikomu pieniędzy - bez pewnej weryfikacji osoby dzwoniącej!
Przestępcy działający metodą m.in. "na wnuczka” czy „na policjanta" próbują wyłudzić pieniądze, które często stanowią oszczędności gromadzone przez całe życie. Oszuści tylko czekają na okazję, by przejąć Twoje oszczędności…Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny, urzędników lub funkcjonariuszy służb. Zostawmy im też w widocznym miejscu swój numer telefonu, aby mogli zawsze zweryfikować osobę dzwoniącą i nie utracili oszczędności życia.
Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami nie mających żadnych skrupułów oszustów.
Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, którzy dzwonią w imieniu dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic, kuzynów czy funkcjonariuszy służb nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:
1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
2. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!
Jeżeli ktoś twierdzi, że jest członkiem naszej rodziny i potrzebuje pilnie pomocy, spróbujmy potwierdzić tę informację u osób z naszego najbliższego otoczenia.
Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny i przyjaciółmi, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy natychmiast na Policję. Mówmy o schematach działania przestępców, żeby te sprawy nikomu nie były obce. Czasami zwykła rozmowa może uchronić nas od przykrych w skutkach zdarzeń.
Puccy dzielnicowi apelują też do seniorów o zachowanie rozsądku i rozwagi w kontaktach z osobami, co do których nie mamy stuprocentowej pewności, że mają wobec nas czyste intencje.