Wiadomości

„CYBERBEZPIECZNI” z puckimi policjantami

Data publikacji 28.03.2023

Mundurowi z puckiej komendy spotkali się z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Swarzewie aby porozmawiać z nimi o konsekwencjach przemocy w sieci. Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego do czego może doprowadzić upublicznienie np. pozornie „niewinnego” żartu albo „śmiesznego” komentarza na temat innej osoby. Dlatego bardzo ważne jest uświadamianie im zagrożeń związanych z taką aktywnością w Internecie.

Młodzi ludzie nie zawsze mają świadomość, że produkują hejterskie treści. Często po prostu powielają język wypowiedzi, jaki panuje w ich otoczeniu. Czasami hejtują dla zwykłego żartu, nie wiedząc, że może to kogoś skrzywdzić.

Najtrudniej poradzić sobie z takim atakiem jest najmłodszym, gdyż uderza on w ich dopiero budujące się poczucie własnej wartości. To z kolei może doprowadzić do wielu przykrych sytuacji, a w skrajnych przypadkach do myśli samobójczych. O konsekwencjach hejtu w sieci rozmawiali z młodzieżą policjanci zajmujący się problematyką młodzieży. Podkreślili, że w sieci nie ma osób anonimowych i publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu obraźliwych, wulgarnych czy ośmieszających tekstów, zdjęć, filmów wobec konkretnej osoby jest bardzo krzywdzące i prawnie zabronione, a osobie publikującej może przynieść sporo kłopotów i zaważyć na ich przyszłości, również zawodowej. Policjanci wskazali również jakie grożą konsekwencje za wyśmiewanie, oczernianie, poniżanie i inne naganne zachowania

Każde spotkanie prowadzone przez puckich policjantów ma uzmysłowić uczniom czym jest przemoc, cyberprzemoc, inne czyny zabronione oraz czym jest demoralizacja.

Interesujmy się i rozmawiajmy ze swoimi dziećmi na temat tego, co robią online, uświadamiajmy im zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się w sieci.

Powrót na górę strony