Wiadomości

POLICJANCI W CZASIE WOLNYM OD SŁUŻBY POMOGLI ODNALEŹĆ MAMĘ 3-LATKA, KTÓRY ZGUBIŁ SIĘ PRZY HELSKIEJ PLAŻY

Data publikacji 13.07.2023

Policjanci Oddziałów Prewencji z Gorzowa Wielkopolskiego pomogli 3-latkowi dotrzeć do mamy. Zapłakanemu chłopcu pomogli lubuscy policjanci, którzy wspierają pomorskich funkcjonariuszy w zapewnieniu wakacyjnego bezpieczeństwa na plażach powiatu puckiego. Roztrzęsiona matka szukała swojego synka kilkaset metrów dalej i dzięki policjantom, którzy w czasie wolnym przebywali w Helu, cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Każdego roku w sezonie letnim nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów odwiedzających powiat pucki czuwają policjanci. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich wypoczywających, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński z Samorządami Powiatu Puckiegozawarli porozumienia na mocy, których służbę na plażach powiatu puckiego w okresie wakacyjnym pełnią funkcjonariusze z Oddziałów Prewencji z Gdańska i Gorzowa Wielkopolskiego. Samorządy przekazują środki co daje możliwość przyjęcia kilkudziesięciu policjantów delegowanych na teren powiatu puckiego. Mundurowi patrolują plaże i pobliskie tereny zapewniając bezpieczeństwo wypoczywającym.  

Młodszy aspirant Marcin Niemyt, sierżant sztabowy Paweł Kogut oraz starszy sierżant Łukasz Wierzbicki, będąc po służbie, zauważyli 3-letniego chłopca, który płakał. Policjanci zaopiekowali się kilkulatkiem, który odszedł za daleko od swojej mamy i stracił z nią kontakt. Funkcjonariusze szybko powiadomili dyżurnego w Pucku i natychmiast zaczęli poszukiwania opiekuna. Po chwili chłopiec był już w objęciach swojej mamy. Dzięki  zainteresowaniu, chęci i gotowości do udzielenia pomocy w czasie wolnym, policjanci pomogli wypoczywającym na helskiej plaży. Ta sytuacja pokazuje, że policjantem jest się 24 godziny na dobę, oraz że hasło „Pomagamy i Chronimy” ma swoje odzwierciedlenie w codziennych działaniach funkcjonariuszy.

Policjanci przypominają , że w przypadku utraty dziecka z oczu, bardzo ważne jest szybkie powiadomienie policjantów. Każdy sygnał o zaginięciu traktowany jest poważnie, a do poszukiwań angażowani są wszyscy mundurowi.

Oto kilka porad dla rodziców jak zapobiec zagubieniu dziecka:
- Nigdy, nawet na chwilę, nie trać z oczu dziecka, maluch w ciągu minuty w zatłoczonym miejscu może oddalić się na taką odległość, że trudno będzie go szybko odnaleźć.
- Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu).
- Zapisz dane. Na czas podróży, spaceru (i nie tylko) przyczep dziecku do ubranka breloczek (np. taki do kluczy, z małym okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu). Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce. Tego typu działanie przyspieszy nawiązanie kontaktu z opiekunem

Gdy dziecko się zagubi:
- Nie trać czasu na szukanie dziecka na własną rękę. Natychmiast zawiadom policję. Zaangażuj też w poszukiwania innych. Proś o pomoc osoby znajdujące się w pobliżu. Jeśli malec zgubi się w sklepie, na dworcu itd., zgłoś to ochronie, by jak najszybciej rozpoczęto monitorowanie wyjść i ogłoszono komunikat.

Powrót na górę strony