BEZPIECZNE PÓŁKOLONIE DZIECI I MŁODZIEŻY W MOKSiR w Pucku
Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Pucku spotkała się z dziećmi i młodzieżą w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Pucku omawiając zasady bezpiecznego spędzania czasu w okresie wakacji i w grupach rówieśniczych. Ważną kwestią było wyjaśnienie zachowań świadczących o demoralizacji i popełnieniu czynów niezgodnych z prawem, dbając w ten sposób o właściwe przestrzeganie zasad i norm panujących w społeczeństwie.
Celem spotkania z dziećmi, które przebywały w ośrodku na półkoloniach, było opowiedzenie o zasadach bezpieczeństwa w ich codziennym, rówieśniczym funkcjonowaniu, jak również nad wodą. Policjantka w swojej prelekcji mówiłą jak ważne jest przestrzeganie zasad i norm, które panują w społeczeństwie nie popełniając przy tym czynów niezgodnych z prawem. Funkcjonariuszka podkreśliła konsekwencje z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich wymieniając jakie mogą być stosowane środki wychowawcze, lecznicze oraz poprawcze. Dodała przykłady kiedy sąd może zastosować upomnienie albo zobowiązać do określonego zachowania jako możliwości przemyślenia swojego zachowania.
Głównym tematem rozmowy była przemoc rówieśnicza. Policjantka omówiła jej formy wyjaśniając różnice pomiędzy przemocą fizyczną a psychiczną. Wspomniała o zasadach bezpieczeństwa w sieci w tym również cyberprzemocy, która przejawia się, między innymi w negatywnym komentowaniu, krytykowaniu – hejtowaniu i znieważaniu czyli wyzywaniu, umniejszaniu, wyśmiewaniu. Ważnym podkreśleniem było, iż nikt nie jest w sieci anonimowy i każdy, kto krzywdzi drugą osobę, znieważa ją, grozi, oszukuje i też zmusza do określonego zachowania, podlega konsekwencjom. Policjantka przytoczyła treści z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich zwracając uwagę na wiek osoby, która może odpowiadać przed sądem. Wyjaśniła, iż za każdy czyn, który jest celowy i zamierzony, mający na celu wyrządzenie krzywdy drugiej osobie, nieletni może odpowiadać przed sądem. Wytłumaczyła również znaczenie pojęć demoralizacja i czyn karalny podając przykłady z codziennego życia nastolatków. Zaangażowani uczniowie dopytywali o przykłady z codziennej służby policjantów.
Na koniec uczestnicy półkolonii usłyszeli o konkursie plastyczno-filmowy pn. "Artystyczny przeWODNIK", promujący bezpieczne przebywanie w wodzie i nad wodą oraz zdrowy tryb życia. Konkurs trwa od 19 czerwca br., do 8 września br., i jest adresowany do osób w wieku od 5 do 16 lat, przystępujących do konkursu w maksymalnie 3-osobowych zespołach. Nagrody dla laureatów konkursu ufundowane zostały przez Komendanta Głównego Policji oraz Fundację PZU.
Policjantka nadmieniła, iż na potrzeby wskazanej akcji została uruchomiona także podstrona internetowa http://policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda, do której również można uzyskać dostęp po zeskanowaniu kodu QR znajdującego się na materiałach informacyjnych. Na stronie dostępne są też materiały informacyjno-edukacyjne, przydatne linki do pobrania oraz zamieszczone relacje z przebiegu projektu na terenie kraju. Na stronie są również harmonogramy działań realizowanych w ramach akcji oraz Regulamin Konkursu. Partnerem projektu jest Fundacja PZU.