Metodą „na policjanta” wyłudził od seniorki 10 tys. zł. Seniorze bądź ostrożny i nie daj się oszukać!
W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw, których najczęściej ofiarami stają się osoby starsze, samotnie mieszkające i nieświadome zagrożenia ze strony nieznajomych, po raz kolejny apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek. Seniorze, bądź ostrożny w kontaktach z obcymi osobami. Często podstępem chcą pozbawić nas oszczędności całego życia. Policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie im jakichkolwiek pieniędzy - to mechanizm działania oszustów. W wczoraj 89-letnia mieszkanka powiatu puckiego oddała oszustom 10 tysięcy złotych.
Sposoby działania telefonicznych przestępców posługujących się metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” ulegają modyfikacji.
Oszuści dzwonią już nie tylko do starszych osób i podają się za policjantów przekonując, że krewny znalazł się w trudnej sytuacji np. miał wypadek drogowy i natychmiast potrzebuje pieniędzy. Dzwonią też do młodszych osób, podając się za pracowników banków i fałszywie „ostrzegają”, że konto jest zagrożone i pieniądze trzeba szybko „zabezpieczyć” i najlepiej przelać „na konto techniczne”.
Przestępcy zawsze żądają dużych sum, zwykle kilkudziesięciu tysięcy złotych, często też wypytują o posiadane oszczędności czy kosztowności.
Pamiętajmy, że oszuści w łatwy sposób mogą się podszyć pod prawdziwy numer infolinii banku albo numer jednostki Policji. Nie wolno ufać obcym w telefonicznej rozmowie jeżeli chcą rozmawiać o naszych kontach bankowych czy oszczędnościach.
Wczoraj 89-letnia mieszkanka powiatu puckiego odebrała stacjonarny telefon, a mężczyzna po drugiej stronie linii przedstawił się jako policjant. Poinformował seniorkę, że jej wnuk miał wypadek i potrzebne jest 50 tysięcy złotych na „kaucję” żeby wnuk mógł wrócić do domu. 89-latka powiedziała oszustowi, że ma w domu 10 tysięcy złotych i przygotuje je do przekazania, podała również swój adres zamieszkania. Mężczyzna powiedział, że po pieniądze przyjdzie kurier. Po około 30 minutach na posesję przyszedł nieznany jej mężczyzna mówiąc , że przyszedł po przesyłkę. Pokrzywdzona przekazała obcemu mężczyźnie 10 tysięcy złotych. Kiedy „kurier” odebrał przesyłkę, telefonujący wcześniej mężczyzna już nie zadzwonił. Dopiero po kilkunastu minutach pokrzywdzona zadzwoniła do swoich bliskich i zrozumiała, że padła ofiarą oszustwa.
Po raz kolejny apelujemy do osób starszych, ale również do rodzin seniorów, aby uczulali każdorazowo w rozmowach o przestępczym procederze oszustów.
W sytuacji, kiedy senior odbierze telefon, w którym rozmówca porusza temat pieniędzy i namawia do ich przekazania, wykonania przelewu czy wypłaty PRZERWIJ NATYCHMIAST POŁĄCZENIE, a następnie skontaktuj się bezpośrednio z członkiem rodziny, którego numer telefonu znasz, zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub udaj się do najbliższej jednostki Policji.
Informujemy również, że POLICJA NIE ODBIERA I NIE PRZETRZYMUJE PIENIĘDZY, JAK I KATEGORYCZNIE NIE WYDAJE POLECEŃ, NIE ZMUSZA DO ICH PRZEKAZANIA NA KONTA BANKOWE CZY INNYM OSOBOM POSTRONNYM.
Najczęstsze metody oszustw:
Oszuści podają się za pracowników urzędów – oszuści podają się za pracowników gazowni, wodociągów, przedstawicieli handlowych. Pod byle pretekstem chcą wejść do mieszkania i odwrócić uwagę lokatorów, a następnie ich okraść. Nierzadko wybierają na ofiary osoby starsze i samotnie mieszkające.
Metoda na wnuczka, członka rodziny – przeważnie podając się za wnuczka bądź syna, nakłaniają do udzielenia pożyczki pieniężnej. Zazwyczaj tłumaczą się ciężką sytuacja materialną. Osoby po telefonie oszusta, która podaje się na przykład za „wnuczka”, często w pośpiechu idą do banku, wypłacają oszczędności życia, które zgodnie z instrukcją wydaną przez telefon, przez obcą osobę przekazują komuś kogo pierwszy raz widzą na oczy. Niestety, dopiero po fakcie kontaktują się z rodziną, a wtedy okazuje się, że padły ofiarą złodzieja.
Metoda na policjanta, prokuratora, adwokata – oszuści w trakcie rozmowy telefonicznej podają się za policjanta czy adwokata, który jest na miejscu zdarzenia na przykład wypadku i prosi o kaucję w celu zwolnienia córki lub syna seniora z aresztu.
Bądźmy ostrożni w kontakcie z nieznajomymi.
Nie działajmy pod presją czasu, szczególnie jeżeli chodzi o nasze oszczędności.
W razie najmniejszych wątpliwości, niezwłocznie przerwijmy rozmowę.