Wiadomości

Bezpieczne wakacje z Policją i Ratownikami – jesteśmy, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Data publikacji 23.08.2023

Policjanci z puckiej komendy i ratownicy WOPR spotkali się wczoraj z turystami, którzy odpoczywali na plaży w Pucku, by porozmawiać o bezpieczeństwie nad wodą. Wspólnie prowadzili działania ukierunkowane na podnoszenie świadomości dzieci i dorosłych podczas wypoczynku nad wodą.

Każdego roku w sezonie letnim, puccy policjanci, wspólnie z ratownikami, spotykają się by z odwiedzającymi nasze plaże, porozmawiać na temat zasad bezpieczeństwa. Policjanci z  powiatu puckiego, od początku trwania sezonu letniego, współpracują z różnymi podmiotami w zakresie zapewnienia turystom i mieszkańcom miasta, bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Jednym z takich partnerów jest Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Oprócz wspólnych patroli na akwenach wodnych, policjanci i ratownicy kładą także duży nacisk na edukację i profilaktykę, prowadząc działania ukierunkowane na podnoszenie świadomości w dziedzinie bezpiecznego wypoczynku nad wodą.


Wczoraj, funkcjonariusze i ratownicy WOPR-u, zorganizowali wspólne działania na plaży w Pucku. Ratownicy opowiadali zainteresowanym zasady wyciągania z wody osoby tonącej oraz udzielania jej pomocy przedmedycznej z użyciem defibrylatora podczas wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wszyscy mogli zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pomocy osobie tonącej i posługiwania się podręcznym sprzętem ratunkowym. Uczestniczący w działaniach ratownicy przedstawiali zebranym turystom zasady korzystania z plaży i innych kąpielisk.


Policjanci rozmawiali z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi na temat bezpiecznych zachowań na akwenach wodnych, przestrzegając przed zagrożeniami nieodpowiedzialnego zachowania nad wodą. Ponadto rozdawali dzieciom i ich opiekunom ulotki dotyczące bezpieczeństwa nad wodą „Mamo,Tato nie zgub mnie”, na których zapisany jest dekalog plażowicza utworzony przez funkcjonariuszkę z puckiej komendy.


W ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", funkcjonariusze mówili o bezpiecznym spędzaniu czasu nad wodą. Przypominali zasady właściwego zachowania podczas letniego wypoczynku na terenach przywodnych, w tym m.in. zasady bezpiecznej kąpieli oraz bezpiecznego uprawiania sportów wodnych. Podczas spotkania funkcjonariusze omawiali zasady bezpiecznego wypoczynku, szczególnie przypominając o zasadach bezpiecznych kąpieli w morzu czy jeziorze, oraz przestrzegania przed pływaniem w miejscach niedozwolonych. Policjanci wspomnieli również, że w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, został ogłoszony konkurs plastyczno-filmowy pn. "Artystyczny przeWODNIK", promujący bezpieczne przebywanie w wodzie i nad wodą oraz zdrowy tryb życia. Konkurs trwa od 19 czerwca br., do 8 września br., i jest adresowany do osób w wieku od 5 do 16 lat. Nagrody dla laureatów konkursu ufundowane zostały przez Komendanta Głównego Policji oraz Fundację PZU.


W ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” dzielnicowy przypominał i informował, jak należy się zachować w określonych sytuacjach. Przekazał także numer telefonu kontaktowego do puckiej komendy oraz zachęcał turystów do korzystania z aplikacja "Moja Komenda", czy narzędzia internetowego w postaci Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.


Mundurowi zwracali się do rodziców i opiekunów najmłodszych z apelem o pilnowanie pociech. Bywa, że maluchy bawiące się na plaży oddalają się od osób dorosłych. Wystarczy kilka minut, aby dziecko zgubiło się w tłumie plażowiczów.  W takich sytuacjach najłatwiej jest ustalić opiekuna w przypadku, gdy maluch ma na ręce założoną opaskę z zapisanym numerem kontaktowym, tłumacząc dzieciom i rodzicom, jak ważna jest ich rola.

 

Powrót na górę strony