BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
Przypominamy, że po wakacyjnej przerwie uczniowie wracają do szkół. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych, należy spodziewać się większego ruchu samochodów, jak i pieszych. Policyjnych patroli w tych miejscach na pewno nie zabraknie. Bezpieczna droga do szkoły to cel działań funkcjonariuszy. W pierwszych dniach września, policyjne patrole będą pełnić służbę w rejonach szkół oraz zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego.
Wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny. Puccy policjanci podejmą działania, aby najmłodsi czuli się bezpiecznie idąc na zajęcia szkolne. Funkcjonariusze będą patrolować drógi w rejonach placówek oświatowych, zwrócą uwagę na stan oznakowania w tych miejscach. Szczególną uwagę przyłożą na zachowanie się kierowców w rejonie szkół. Jednocześnie przypominamy, że każdy rodzic czy opiekun może wskazać swojemu dziecku bezpieczną drogę do szkoły.
Działania pn. „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY" rozpoczynają się na początku każdego roku szkolnego. Mundurowi z powiatu puckiego będą pilnować bezpieczeństwa pieszych, a także swoją obecnością przypominać kierującym, że dzieci rozpoczęły kolejny rok szkolny. Funkcjonariusze obejmą nadzorem drogi w rejonach zwłaszcza szkół podstawowych i zwrócą uwagę na transport przewożący dzieci i młodzież do placówek.
Pamiętajmy, że w przygotowaniu dziecka do szkoły ogromną rolę odgrywają rodzice. Powinniśmy dawać naszym pociechom dobre wzorce. Upewnijmy się, że nasi juniorzy wiedzą, że przechodzą przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych w sposób rozsądny i odpowiedzialny. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania oraz plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy. Zwłaszcza, że przed nami jesień, czekają nas zachmurzenia, opady deszczu, wiatr oraz szybsze zapadanie zmroku. To wszystko ma wpływa na ograniczenie widoczności na drodze.
Jeszcze przed rozpoczęciem nauki, każdy z opiekunów może dzieciom pokazać bezpieczną drogę do szkoły:
- przejdźmy z naszymi juniorami i pokażmy, gdzie są przejścia dla pieszych i jak należy zachować się na tych z sygnalizacją świetlną i bez niej
- porozmawiajmy, na co podczas drogi do szkoły dziecko powinno zwrócić uwagę
- przeanalizujmy z nimi, w którą stronę należy spojrzeć zanim wejdziemy na „pasy”
- ustalmy zasadny, kiedy można wejść na przejście dla pieszych
- wytłumaczmy, że najbezpieczniejsza droga do szkoły nie oznacza wcale tej najkrótszej
- przypomnijmy o tym, by nie używać podczas przechodzenia przez „zebrę” telefonów komórkowych, które tylko odwracają naszą uwagę.
Wykorzystajmy ostatnie dni wakacyjnego czasu wolnego oraz sprzyjającą pogodę, do nauki w formie zabawy, na świeżym powietrzu, a jeśli aura pogodowa nam nie pozwoli, to nie musimy wychodzić nawet z domu. Zorganizujmy dzieciom scenki z jezdni w ich pokoju i poćwiczmy zasadny przechodzenia przez przejście dla pieszych.