Wiadomości

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ PODCZAS INTERNETOWYCH ZAKUPÓW –CYBERPROBLEM, GDY SPRZEDAJESZ LUB KUPUJESZ PRZEZ INTERNET

Data publikacji 10.11.2023

Wiele osób decyduje się na zakupy przez internet chcąc zaoszczędzić czas i pieniądze. Oszuści jednak nie próżnują i wymyślają różne metody oszustw, aby wyłudzić jak największą sumę pieniędzy. Przez nieuwagę, przekazywanie swoich danych, udostępnianie haseł i numerów PIN, oraz chęć okazyjnego kupna lub szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić sporo gotówki.

Puccy policjanci odnotowują zgłoszenia dotyczące nieuczciwego zarobku. Niestety, w minionym tygodniu znowu doszło do kilku oszustw za pośrednictwem internetu, w wyniku których kilku mieszkańców z powiatu puckiego zostało oszukanych na łączną kwotę ok. 5420zł.

20-letni mężczyzna, po zamówieniu smartfona o wartości ok. 8 tys.zł, na stronie internetowej znanej firmy, otrzymał paczkę bez zamówionego towaru. Wprowadzając w błąd  41-letnią kobietę, co do chęci opłacenia zamówionej od niej konsoli do gier, oszukano mieszkankę powiatu przez nieopłacenie wysłanego przez nią sprzętu. W innym przypadku, 42-letnia kobieta, przelewając kwotę 3100 zł., nie otrzymała zamówionego termomixa, a mieszkaniec Władysławowa, zainteresowany kupnem akcji firmy Orlen, poniósł straty w kwocie 1000zł.

Niestety we wszystkich tych przypadkach doszło do oszustwa za pośrednictwem sieci internet. We wszystkich przypadkach oszuści posłużyli się tym samym sposobem działania czyli wzbudzili zainteresowanie, serdeczność i zaufanie, kusili niską ceną lub posłużyli się nieprawdziwymi danymi czy adresem strony. Kupujący, chcąc skorzystać z niższej ceny, ciekawej oferty, podawali numery kart płatniczych, przekazywali kody BLIK, udostępniali hasła do logowania lub wchodzili w nieznane linki, w wyniku czego zostali oszukani.

 

Puccy policjanci informują, oszuści, którzy chcą uzyskać dostęp do naszych danych oraz konta bankowego, chętnie wykorzystują zainteresowanie sprzedawanymi ofertami. Zachęcają też bezproblemowym pomnażaniem środków finansowych, bez ruszania się z domu. Służą radą i pomocą również na rynku inwestorskim, a następnie okradają oszukane osoby.

Czasami, gdy opisujemy takie przestępstwa, ich opis wydaje się nieprawdopodobny, czy wręcz nieracjonalny. Trudno czasem wyobrazić sobie możliwość popełnienia takiego czynu, sposób działania sprawcy lub zachowanie pokrzywdzonej osoby, ale to się dzieje. Wiele osób zostaje oszukanych. Bądźmy czujni i uważni.

Puccy policjanci informują, wchodząc w podejrzane linki, możemy paść ofiarą cyberprzestępców, których celem jest zdobycie danych do naszych kont i haseł. Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta, a następnie oszustwa między innymi metodą na BLIK-a.

Ważne ostrzeżenie!

Jeśli ktoś podczas transakcji internetowej sprzedaży lub kupna przekonuje Cię, że by otrzymać lub uregulować płatność masz jedynie kliknąć w podesłany link to możesz mieć pewność, że korespondujesz z oszustem. Zamiast kliknąć w link i podać hasło oraz login -  przerwij transakcję. W innym przypadku już wkrótce stracisz oszczędności zgromadzone na Twoim koncie.

Działajmy Razem.

Każdy świadomy zagrożenia internauta także może pomóc w walce z oszustami. Wystarczy przekazać to ostrzeżenie swojej rodzinie i znajomym, dzięki temu w porę zorientują się o próbie oszustwa i nie stracą pieniędzy

 

 

Najpopularniejsze rodzaje cyberprzestępstw

Phishing – metoda oszustwa, w której celem cyberprzestępcy jest uzyskanie ważnych danych, np. dane logowania, numer karty kredytowej, numer pesel. W tym celu przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, np. banki, firmy kurierskie w celu wyłudzenia poufnych informacji. Za pomocą przygotowanych wiadomości próbuje nakłonić daną osobę, aby kliknęła w umieszczony w wiadomości link. Przeważnie prowadzi on do strony internetowej stworzonej przez oszustów. Jest bardzo podobna do autentycznej witryny firmy czy instytucji, od której rzekomo pochodzi wiadomość. Za pomocą takiej strony, cyberprzestępcy uzyskują wszelkie informacje, które sami udostępniamy, logując się np., na stronę swojego banku.

Hacking – to włamania, poprzez pokonywanie zabezpieczeń, umożliwiające zdalny, nielegalny dostęp do czyjegoś komputera. Hakerzy bardzo łatwo mogą się dostać do naszego komputera z dostępem do internetu, ale również bez dostępu do internetu. Wchodząc, do systemu innego użytkownika należy zlokalizować jego słabe punkty. Słabymi punktami naszych komputerów są przede wszystkim zabezpieczenia, które umożliwiają dostęp do naszych danych, a dotyczy to systemu oprogramowania i jego legalności, zastosowanych zabezpieczeń i ich aktualności, a także stron, na które się logujemy.

Malware – to uciążliwy lub złośliwy typ oprogramowania, który ma na celu potajemnie skraść dane, zniszczyć pliki, a nawet zablokować dostęp do urządzenia. Rodzaje złośliwego oprogramowanie obejmują oprogramowanie szpiegujące (spyware), adware, phishing, wirusy, trojany, rootkity, zagrożenia typu ransomware oraz porywaczy przeglądarki.

Cyberstalking – inaczej to cyberprzemoc dokonywana przez stalkera, czyli nękanie drugiej osoby przez internet, poprzez wysyłanie niechcianych wiadomości np., przez media społecznościowe, komunikatory, poczta elektroniczna.

 

Co robić ?

  • przede wszystkim kieruj  się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji, to najczęściej metoda działania oszustów;
  • pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego i danych logowania;
  • jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania do obsługi zdalnego pulpitu, możesz być pewien, że to oszustwo;
  • jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.

 

 

 

video: Zespół Informatyki i Łączności Komendy Powiatowej Policji w Pucku

 

 

 

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony