POGADANKA Z NASTOLATKAMI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WIERZCHUCINIE
Policjantka z puckiej komendy i dzielnicowi z Komisariatu Policji w Krokowej spotkali się z nastoletnimi uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierzchucinie, by porozmawiać o bezpieczeństwie w sieci i codziennym funkcjonowaniu rówieśniczym. Mundurowi rozmawiali z uczniami o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci internet oraz ich odpowiedzialności za popełnianie czynów niezgodnych z prawem.
Policjantka, która na co dzień zajmuje się profilaktyką społeczną w Komendzie Powiatowej Policji w Pucku, opowiadała nastolatkom o zasadach bezpieczeństwa korzystając z internetu. Podkreślała, że zagrożenia cybernetyczne stanowią realne ryzyko dla każdego użytkownika internetu. W miarę jak technologia się rozwija, tak też ewoluują techniki cyberprzestępców. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi użytkownicy internetu byli świadomi tych zagrożeń i stosowali najlepsze praktyki bezpieczeństwa w sieci. Policjantka zaznaczyła, by każdy ponosił odpowiedzialność, aby chronić prywatność i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie, który coraz bardziej wpływa na życie codzienne.
Głównym celem spotkania z uczniami klas VI,VII i VIII, było uczulenie na działania przestępców w sieci ukierunkowane na młodych ludzi, nastolatków. Policjantka dzielnicowa z Komisariatu Policji w Krokowej podkreśliła jak łatwo można stać się ofiarą przestępcy poprzez np. udział w nielicencjonowanych grach niewiadomego pochodzenia, udostępnianie, przesyłanie swoich zdjęć, nawiązywanie kontaktów z nieznanymi, nowopoznanymi osobami przez internet.
Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Krokowej mówiąc o zagrożeniach w sieci wspomniał jak należy zachowywać się w społeczeństwie podkreślając przy tym relacje rówieśnicze. Młodzież dowiedziała się, jak należycie użytkować portale społecznościowe oraz komunikować się z rówieśnikami by nie ponosić prawnych konsekwencji za np. grożenie, znieważenie.
Do przygotowanej pogadanki policjantka z puckiej komendy przygotowała prezentację multimedialną, której treści zainteresowały wszystkich słuchaczy. Młodzież chętnie wsłuchiwała się w prezentowane filmiki edukacyjne poruszające temat przemocy rówieśniczej, nękania i kryzysu emocjonalnego. Treść prezentacji skłoniła uczniów do refleksji, u wielu wzbudziła poruszenie, innych zachęciła do dyskusji.
Uczniowie dowiedzieli się także jakie konsekwencje przewidziane są z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich za popełnianie czynów niezgodnych z prawem. Wspólnie przytaczali przykłady czynów zabronionych poznając przy tym kategorie przestępstw, wykroczeń i zachowań, które mogą świadczyć o demoralizacji nieletniego.
Spotkanie z młodzieżą było wartościowe i pozytywne, dziękujemy