Wiadomości

Policjanci zabezpieczali rejon objęty neutralizacją trzech niewybuchów z czasów II wojny światowej, zlokalizowanych na terenie miejscowości Hel

Data publikacji 15.12.2023

Dzisiaj, od wczesnych godzin rannych, policjanci z powiatu puckiego zabezpieczali rejon objęty podjęciem i przekazaniem do neutralizacji trzech niewybuchów z czasów II wojny światowej, zlokalizowanych na terenie miejscowości Hel. Na czas prowadzenia akcji wprowadzony został zakaz przebywania w rejonie dawnego Portu Wojennego Hel. W celu zabezpieczenia akcji na terenie miasta poruszały się zwiększone siły Policji i wojska. Policjanci z puckiej komendy zabezpieczając teren dbali o bezpieczeństwo obywateli.

Operacja neutralizacji groźnych pozostałości po II wojnie światowej znalezionych w Porcie rozpoczęła się o wczesnych godzinach rannych i trwała kilka godzin.  Z uwagi na dużą masę przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych oraz promień oddziaływania, konieczne było wprowadzenie stref bezpieczeństwa.  Na czas trwania akcji wprowadzony został zakaz przebywania w rejonie Portu Hel – Zachód oraz wprowadzony został bezwzględny zakaz wchodzenia ludzi do wody, od strony zatoki, na odcinku od cypla, do Helu Boru. Przebywanie w wodzie, w godzinach operacji, zagrażało życiu i zdrowiu.

Do zabezpieczenia terenu skierowani zostali funkcjonariusze Policji i mundurowi z terenu trójmiasta. Działania sił policyjnych, zaangażowanych w zabezpieczeniu prewencyjnym, zmierzały do przeciwdziałania możliwym zagrożeniom i zabezpieczeniu wyznaczonej strefy przed dostępem osób nieuprawnionych. Głównym celem była ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami, ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie prowadzonej akcji. Funkcjonariusze z puckiej drogówki dbali o zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym na drogach dojazdowych i w samej miejscowości Hel, poza strefą ewakuacyjną. Mundurowi z powiatu puckiego kontrolowali i nadzorowali wyznaczone miejsca przed dostępem osób postronnych do czasu wydobycia i wywiezienia niewybuchów oraz przed dostępem osób do wody. Policjanci z Władysławowa patrolowali rejon plaży w strefie rażenia poruszając się na quadach.

Działania wspomagali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Helu i Karwii oraz żołnierze Wojska Obrony Terytorialnej  

Mieszkańcy  okazali wyrozumiałość i stosowali się do poleceń służb.

 

Przypominamy, że pomimo upływu 69 lat od zakończenia II Wojny Światowej, niewybuchy i niewypały znajdowane są najczęściej podczas prac polowych lub robót ziemnych na terenie całego kraju, są one nadal bardzo niebezpieczne. Często są zardzewiałe i skorodowane. Wybuch może nastąpić w każdej chwili. Nazywane są "zardzewiałą śmiercią"! Neutralizacją takiego zagrożenia zajmują się wojskowe patrole saperskie, które zabierają niewybuch w bezpieczne miejsce

Pamiętajmy!

W przypadku znalezienia niewybuchu, przedmiotu przypominającego "pocisk", podczas prac remontowych, ziemnych lub w innych okolicznościach, należy natychmiast powiadomić o tym Policję. Nie należy dotykać, czy przenosić niewybuchu w inne miejsce. Ważne jest również to, aby do czasu przybycia właściwych służb, zabezpieczyć miejsce znaleziska i nie dopuścić, by inne osoby nieświadome zagrożenia, naraziły się na niebezpieczeństwo.

Powrót na górę strony