(Nie)wybuchowy Sylwester - puccy policjanci apelują o ostrożność
Przed nami Sylwester i Nowy Rok oraz przygotowania do tych radosnych dni. W noc sylwestrową odpalamy wyroby pirotechniczne, widowiskowe, potocznie określane jako fajerwerki, które służą do celów rozrywkowych. Należy jednak mieć na uwadze, że w czasie ich użytkowania, dochodzi do poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe ich użytkowanie i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, aby kupować fajerwerki w sposób przemyślany, zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku! Puccy policjanci przypominają, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi, muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.
Każdego roku w okresie około sylwestrowym rośnie sprzedaż fajerwerków. Towarzyszy temu większa dostępność i popularność takiej formy zabawy jak odpalanie petard. W tym czasie odnotowuje się też wiele poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest ich niewłaściwe użytkowanie i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Entuzjaści widowiskowych efektów świetlnych, zapominają, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi; muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.
Materiały pirotechniczne może zakupić jedynie osoba pełnoletnia. Używanie przez osoby małoletnie nie jest też rzadkim przypadkiem. Widząc, że handlowcy sprzedają fajerwerki dzieciom należy o tym fakcie poinformować Policję. Taki czyn w świetle prawa stanowi przestępstwo i każdy, kto dopuszcza się sprzedaży fajerwerków osobom niepełnoletnim, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania.
Dzisiaj puccy policjanci sprawdzali punkty sprzedaży fajerwerków. Dzielnicowy przypominał o zakazie sprzedaży tych środków małoletnim, a także sprawdzał, czy we wszystkich punktach, w widocznych miejscach, umieszczone są tabliczki informujące o takim zakazie. Dzielnicowy mówił o zasadach magazynowania fajerwerków i prawidłowego eksponowania na stoiskach. Sprawdzał też dokumentacje i czy w punktach znajdują się gaśnice.
Pamiętajmy, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem. W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz, prezydent miasta.
Względy bezpieczeństwa, odpowiedzialność, a także empatia nakazują pamiętać o tym, że towarzyszący fajerwerkom huk oraz intensywny błysk niepokoją także zwierzęta - zwłaszcza te domowe, które niejednokrotnie są w stanie zerwać się ze smyczy, lub pokonać ogrodzenie, ratując się ucieczką. Wieczór sylwestrowy oraz pierwszy dzień Nowego Roku generują u zwierząt najsilniejszy stres w skali całego roku.