69-latka z powiatu puckiego oszukana przez „brytyjskiego żołnierza”
Data publikacji 02.01.2024
Przestępca podający się za sierżanta w wojsku brytyjskim, stacjonujący w ramach ONZ w Somalii, skontaktował się z 69-letnią, mieszkanką powiatu puckiego, u której początkowo wzbudził zaufanie, a następnie bezwzględnie to wykorzystał. Rzekomy brytyjski żołnierz prosił kobietę, między innymi o pieniądze pozwalające mu na opuszczenie bazy wojskowej oraz urlopowanie na czas bożonarodzeniowych świąt w Polsce.
69-latka w listopadzie rozpoczęła korespondencję z brytyjskim żołnierzem, który napisał do niej na jednym z komunikatorów społecznościowych. Z uwagi na pobyt w bazie wojskowej w Somalii oraz możliwe narażenie go i innych wojskowych na ryzyko, nowo poznani nie wykonywali do siebie połączeń telefonicznych. Prowadzili korespondencję przez komunikatory. Pokrzywdzona, z uwagi na chęć przylotu, już prawie narzeczonego, do Polski oraz jego zakończenie służby wojskowej w Somalii, korespondowała również e-mailowo z rzekomym przedstawicielem ONZ z bazy wojskowej. Na wskazane przez niego konto bankowe przelewała pieniądze umożliwiające spotkanie z brytyjskim żołnierzem. 69-latka z powiatu puckiego, opłacała między innymi, prywatny odrzutowiec, wynajęcie samochodów i paliwo. Kobieta przekazała przestępcy, w 6 przelewach bankowych, środki w kwocie ok. 75 tysięcy złotych.
Opisany powyżej przykład jest tylko jednym z wielu sposobów działania oszustów. Przestępcy podszywają się pod osoby potrzebujące pomocy, pracowników instytucji czy nawet policjantów. Legendę, pod którą będą próbowali nas oszukać, ogranicza tylko ich wyobraźnia.
Razem jednak możemy ograniczyć liczbę ofiar oszustów. Rozmawiajmy z naszymi bliskimi o metodach działania przestępców oraz o zasadzie ograniczonego zaufania i sami do tej zasady się stosujmy. Zachowując podstawowe środki ostrożności i weryfikując osoby zwracające się do nas o pomoc, jesteśmy w stanie uchronić się przed oszustwem.
Puccy policjanci apelują o ostrożność podczas zawierania internetowych znajomości. Nawiązując nowe znajomości, zawsze bądźmy ostrożni, a kiedy poznana przez internet osoba prosi nas o pieniądze, możemy być pewni, że to oszustwo. Przestępcy działają według pewnych schematów. Zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych, a przez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia, zdobywają zaufanie ofiary. Następnie proszą o pomoc finansową na przykład na zakup biletu lub uregulowanie zaległości. Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą.