W poniedziałek przed godziną 23.00 policjant, który pełnił służbę na stanowisku kierowania w Komendzie Powiatowej Policji w Pucku, otrzymał zgłoszenie od 47-letniej mieszkanki powiatu puckiego, o zagrożeniu życia i zdrowia 52-letniego mieszkańca Niemiec. Kobieta zgłosiła, że zaniepokojona jest stanem psychicznym przyjaciela, który poinformował ją o swoich myślach.
Dyżurny ustalił, że obywatel Niemiec zamierza odebrać sobie życie i błyskawicznie rozpoczął czynności, które miały pomóc w jego uratowaniu. Pucki dyżurny swoim działaniem stanął na wysokości zadania wobec mężczyzny, który znalazł się w wyjątkowo trudnej dla niego sytuacji życiowej.
W pomoc zostali zaangażowani także policjanci z Niemiec oraz funkcjonariusze z Biura Współpracy Międzynarodowej Komendy Głównej Policji. Dzięki sprawnej taktyce poszukiwawczej, 52-latek został odnaleziony w Niemczech i przekazany pod opiekę lekarzy. Znakomita współpraca policjantów na szczeblu krajowym i międzynarodowym zdała egzamin i przyniosła sukces.
Dzięki profesjonalnej postawie puckiego dyżurnego, jego opanowaniu, ale i szybkim działaniu, nie doszło do tragedii. Zachowując zimną krew, spokój i opanowanie, rozmawiając ze zgłaszającą, pucki dużyrny ustalił jak najwięcej okoliczności zdarzenia. Ustalił miejsce przebywania osoby znajdującej się w kryzysie emocjonalnym i podjął błyskawiczną decyzję o poinformowaniu odpowiednich funkcjonariuszy, którzy doprowadzili do uratowania ludzkiego życia. Profesjonalny sposób, w jaki dyżurny rozmawiał z osobą zgłaszającą, błyskawiczne i trafne decyzje oraz ustalenie miejsca pobytu, pozwoliły uniknąć tragedii.
Należy podkreślić, że doświadczenie zawodowe i właściwe podejmowanie decyzji to cechy jakie posiada policjant realizujący zadania na stanowisku kierowania puckiej komendy. Służba na tym stanowisku jest bardzo odpowiedzialna i dynamiczna. To od decyzji dyżurnego oraz jego właściwych reakcji zależy, jak efektywnie będą kierowane siły i środki policyjne.
Na pochwałę zasługuje także postawa 47-letniej zgłaszającej, która nie zlekceważyła wypowiedzi przyjaciela, okazała zainteresowanie i zaangażowanie w udzieleniu pomocy pomimo dzielącej ich odległości.
Pomagamy, chronimy, ratujemy życie i zdrowie.
Pamiętajmy, jeśli potrzebujemy pomocy, nie wstydźmy się o nią poprosić. Każdy z nas może mieć słabsze chwile. Czasem nie wiemy, jak poradzić sobie z przytłaczającymi nas problemami. Zawsze możemy zwrócić się do osób, które pomogą nam przejść przez ciężki okres w życiu. Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami.
Przypominamy, że na terenie miasta znajduje się wiele instytucji pomocowych, między innymi ośrodki pomocy społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku, czy poradnie psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych i zapobiec tragicznym w skutkach wydarzeniom.
Przypominamy, że prośba o pomoc nie jest wstydem. Każdemu zdarzają się gorsze chwile czy niepowodzenia. Co ważne, nie musimy być sami z naszymi problemami. Nie lekceważmy żadnych sygnałów świadczących o tym, że ktoś nie radzi sobie z trudną sytuacją życiową, okazujmy wsparcie i pomoc w kryzysie.
Na terenie całego kraju można dzwonić na
Numer Alarmowy
112
Kryzysowy Telefon Zaufania
116 123
Młodzieżowy Telefon Zaufania
116 111
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 121 212
Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie
800 70 22 22
Telefony dostępne są bezpłatnie i całodobowo
|