Wiadomości

Szkolenie policjantów z hipotermii przez zaprzyjaźnionych ratowników z Grupy Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto

Data publikacji 22.01.2024

W minionym tygodniu funkcjonariusze z powiatu puckiego szkolili się z zakresu udzielania pierwszej pomocy osobom, wobec których istnieje podejrzenie hipotermii. Szkolenie przeprowadzili ratownicy z Grupy Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto.

Inicjatywa przeprowadzenia szkolenia powstała w środowisku instruktorów ratownictwa i funkcjonariuszy Policji. Charakter działań zarówno ratowników jak i policjantów powoduje, że najczęściej mają oni do czynienia z poszkodowanymi znajdującymi się w hipotermii oraz konieczności długotrwałej opieki i ewakuacji poszkodowanych.


Uczestnikami byli policjanci z powiatu puckiego. Szkoleniem zostali objęci funkcjonariusze interweniujący, mający bezpośredni kontakt z osobami przebywającymi na ulicy, których życie i zdrowie może być zagrożone. Mundurowi z komisariatów w powiecie puckim, z komendy powiatowej, a w szczególności z puckiej drogówki, aktywnie uczestniczyli w części teoretycznej przedstawionej przez zaprzyjaźnionych ratowników. Swoje zainteresowanie okazała także Pani Komendant z puckiej komendy.


Ratownik medyczny z Grupy Ratownictwa  Specjalnego PCK Trójmiasto szczegółowo omawiał zagadnienia dotyczące hipotermii. Wyjaśnił np. przy jakiej temperaturze dochodzi do odmrożenia, przy jakiej temperaturze zaczyna się hipotermia, jak ogrzewać w hipotermii i czego można użyć do ogrzania poszkodowanego w hipotermii.

Celem szkolenia było wzmocnienie umiejętności funkcjonariuszy w zakresie rozpoznawania objawów i zagrożeń wynikających z hipotermii,  poznanie i przećwiczenie zasad postępowania oraz udzielania pierwszej pomocy w przypadkach podejrzenia wychłodzenia organizmu z uwzględnieniem osób znajdujących się w kryzysie bezdomności. Policjanci w sposób praktyczny zapoznali się ze sposobami zabezpieczania przed wychłodzeniem i ogrzewania poszkodowanych, a także rozwiązaniami sprzętowymi, praktycznym przygotowaniem i przeprowadzeniem ewakuacji. Mundurowi poznali przy tym zasady użycia folii NRC.

Następnie policjanci dzielnicowi z puckiej komendy wspólnie z ratownikami z Grupy Ratownictwa  Specjalnego PCK Trójmiasto, skontrolowali miejsca, gdzie mogłyby przebywać osoby w kryzysie bezdomności. Realizowane przez ratowników czynności polegały na udzieleniu pomocy medycznej potrzebującym osobom w kryzysie bezdomności oraz wskazanie przez dzielnicowych miejsc, gdzie osoby w kryzysie bezdomności mogłyby otrzymać pomoc. Ratownicy skupili szczególna uwagę na komforcie cieplnym tych osób i przekazali potrzebującym ogrzewacze do rąk.
 
Powrót na górę strony