Nieprzytomna, pijana 14-laka leżała na ulicy we Władysławowie
Data publikacji 06.02.2024
47-letnia mieszkanka powiatu puckiego nie zlekceważyła widoku nietrzeźwej nastolatki i natychmiast zadzwoniła na Policję. Dzięki jej reakcji udało się uniknąć możliwej tragedii. Policjanci wyjaśniają okoliczności, w jakich nastolatka znalazła się pod wpływem alkoholu.
Wczoraj na podstawie informacji przekazanej przez mieszkankę powiatu, policjanci z komisariatu we Władysławowie pojechali na jedną z ulic, na której leżała nastolatka. Zaniepokojona zgłaszająca poinformowała, że dziewczyna jest sama, nieprzytomna, ale oddycha. Mundurowi wyczuli od nastolatki silną woń alkoholu i dbając o jej bezpieczeństwo ułożyli w pozycji bezpiecznej, do czasu przybycia służb medycznych. Ratownicy, po przebadaniu młodej dziewczyny, przekazali nastolatkę opiekunowi, który zobowiązany został do przejęcia opieki nad dzieckiem.
Policjanci z Władysławowa ustalili, ze 14-letnia mieszkanka powiatu puckiego spożywała alkohol ze znajomymi, którzy nie byli obecni, gdy leżała na ziemi. Pozostawiona w stanie upojenia alkoholowego zainteresowała 47-letnią mieszkankę Władysławowa. Ponadto policjanci ustalili jednego z kolegów dziewczyny, 14-letniego mieszkańca powiatu puckiego, który przebywał z koleżanką i również został przekazany opiekunowi.
Puccy policjanci przypominają, zgodnie z polskim prawem alkohol mogą kupować i spożywać jedynie osoby, które ukończyły 18 rok życia.
Picie alkoholu przez małoletnich jest zabronione. Młody człowiek, który zostanie ujawniony na spożywaniu alkoholu poniesie konsekwencje z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Nastolatkowie, którzy spożywali alkohol i znajdowali się pod jego wpływem będą składali wyjaśnienia w sądzie rodzinnym.
Powyższe zachowanie może świadczyć o demoralizacji nieletniego i być podstawą zastosowania odpowiednich środków wychowawczych oraz poprawczych przez sąd rodzinny. Opiekunowie nastolatków mogą zostać zobligowani do zwrócenia jeszcze większej uwagi na dziecko, aby ponownie nie doszło do takiej sytuacji.
Puccy policjanci przypominają, że każdy z nas, kiedy uzyska informacje o demoralizacji nieletniego, ma społeczny obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców lub opiekunów prawnych, szkołę, Sąd Rodzinny lub Policję.
Ponadto należy pamiętać, że kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2.