Policjanci pomogli osobie w kryzysie emocjonalnym
Policjanci z powiatu puckiego uratowali młodą kobietę będącą w kryzysie emocjonalnym. 22-letnia mieszkanka powiatu powiadomiła opiekunów o swojej niechęci do codziennego funkcjonowania i bezsilności, po czym udała się w nieznanym kierunku. W wyniku podjętych przez funkcjonariuszy czynności, ustalono miejsce przebywania 22-latki, której udzielono wsparcia i pomocy medycznej.
Wczoraj funkcjonariusze z Komisariatu Policji we Władysławowie otrzymali zgłoszenie, ze 22-letnie kobieta, mieszkanka powiatu puckiego, powiadomiła swoich opiekunów o niechęci do dalszego funkcjonowania i jest w stanie obniżonego nastroju. Mundurowi od razu podjęli czynności poszukiwawcze, by udzielić wsparcia i pomocy młodej osobie. Po niespełna 2 godzinach 22-latka została odnaleziona przez puckich policjantów, którym towarzyszyli strażacy z OSP Jastrzębia Góra. Kobieta była roztrzęsiona i pod wpływem alkoholu. Mundurowi ustalili, że jest w trudnej sytuacji emocjonalnej i okazuje brak chęci do dotychczasowej aktywności, dlatego na miejsce wezwano ratowników, którzy udzielili pomocy medycznej.
Natychmiastowa reakcja funkcjonariuszy, pod dowództwem Pani Komendant Komendy Powiatowej Policji w Pucku, uchroniła kobietę przed możliwością wyrządzenia sobie krzywdy. Dzięki zaangażowaniu policjantów, strażaków i ratowników, potrzebująca pomocy młoda kobieta uzyskała pomoc i wsparcie.
Na podkreślenie zasługuje postawa policjanta, który podczas pierwszego kontaktu umiejętnie okazał kobiecie doświadczającej kryzysu, zainteresowanie jej stanem i umiejętnie przeprowadził rozmowę. Aktywnie słuchał jej wypowiedzi, aby wyraźnie pokazać, że jest zainteresowany jej sytuacją. Empatia funkcjonariusza przyczyniła się do poczucia bezpieczeństwa młodej kobiety. Policjant nie umniejszał i nie negował uczuć poszukiwanej.
Kryzys emocjonalny to stan przekraczający nasze zasoby, w którym nasze dotychczasowe strategie radzenia sobie nie przynoszą skutku. Towarzyszy przytłaczające poczucie bezradności i zamętu psychicznego, a także uciążliwe napięcie.
Puccy policjanci apeluje o rozwagę i empatię wobec osób przeżywających trudności emocjonalne oraz zachęca do korzystania z dostępnych środków wsparcia, takich jak linie telefoniczne dla osób w kryzysie czy profesjonalne usługi psychologiczne.
Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z problemami natury psychicznej, nie wahaj się szukać pomocy. Do dyspozycji są liczne instytucje, które oferują wsparcie osobom w kryzysie psychicznym. Można skorzystać z pomocy telefonicznej:
• 800 70 22 22 - Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, bezpłatnie, całą dobę, 7 dni w tygodniu.
• 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, bezpłatnie, całą dobę, 7 dni w tygodniu.
• 116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, bezpłatnie, całą dobę, 7 dni w tygodniu
• 116 123 - Poradnia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym (Kryzysowy Telefon Zaufania), bezpłatnie, całą dobę, 7 dni w tygodniu
• 112 - W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, bezpłatnie, całą dobę, 7 dni w tygodniu
Po bezpłatną pomoc psychologiczną i fachowe wsparcie w sytuacji kryzysu psychicznego można zwrócić się do specjalistów również za pośrednictwem czatu lub e-maila, m.in. na poniższych stronach internetowych
• SOS Czat dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka
www.brpd.gov.pl/sos-czat
• Platforma wsparcia, przeznaczona dla osób doświadczających kryzysu psychicznego, emocjonalnego, ekonomicznego czy prawnego
www.116SOS.pl , www.116sos.pl/formularz
• Napisz do specjalisty portalu Życie warte jest rozmowy
www.zwjr.pl/napisz-do-specjalisty
• Czat / kontakt e-mail ze specjalistą Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
www.centrumwsparcia.pl , www.liniawsparcia.pl
• Napisz do specjalisty Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
Można również zwrócić się o pomoc do lekarza psychiatry lub psychologa.
Pamiętaj, że nie jesteś sam, jest wiele osób, które chcą Ci pomóc.