Wiadomości

Puccy dzielnicowi brali udział w ogólnopolskim badaniu liczby osób bezdomnych

Data publikacji 29.02.2024

W ramach ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych , wczoraj w godzinach popołudniowych i wieczornych, puccy dzielnicowi razem z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pucku, sprawdzili miejsca mieszkalne i niemieszkalne, gdzie mogą przebywać osoby w kryzysie bezdomności. Wspólne działania miały na celu zebranie informacji na temat ilości osób w kryzysie życiowym, ustalenia ich płci, wieku, wykształcenia oraz przyczyny zaistniałych sytuacji.

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Pucku sprawdzili wczoraj ulice miasta, zwracając szczególną uwagę na parki, skwery oraz ogródki działkowe. Zaglądali do pustostanów, piwnic i w rejon dworców czy znajdują się tam osoby w kryzysie bezdomności. W zainteresowaniu mundurowych były też klatki schodowe, strychy oraz miejsca wskazane przez współtowarzyszących pracowników MOPS w Pucku.
Dzielnicowi z pracownikiem socjalnym i gminnym koordynatorem badania liczby osób bezdomnych, monitorowali wczoraj  sytuację osób w kryzysie bezdomności, starszych i nietrzeźwych, oferując przy tym pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Odnajdując takie osoby  proponowali pomoc w dotarciu do ośrodków zapewniających bezpieczne schronienie, bezpłatny nocleg, ciepły posiłek oraz pomoc medyczną. Starali się przekonać osoby w kryzysie bezdomności, przebywające w miejscach niemieszkalnych, do przyjęcia wsparcia, które obejmuje schronienie, pomoc finansową, żywnościową, rzeczową, higieniczną oraz aktywizację społeczną i zawodową.  

Zwracamy się z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka.

Wszystkich mieszkańców prosimy o czujność i zainteresowanie osobami, które z uwagi na swój wiek, stan zdrowia, bezdomność lub nietrzeźwość mogą być narażone na niekorzystne dla nich warunki, w tym działanie niskich temperatur. Ta pomoc nic nie kosztuje, a może ocalić czyjeś życie. Starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.
Wszelkie informacje należy kierować pod numer alarmowy 112 oraz numer dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Pucku 4774-25-222 lub przez aplikację „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”.
https://puck.policja.gov.pl/m11/informacje/wiadomosci/126102,Dzielnicowi-z-powiatu-puckiego-zachecaja-do-korzystania-z-Krajowej-Mapy-Zagrozen.html?search=45775494397
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, w skrócie KMZB to aplikacja, dzięki której poinformujesz policjantów o różnego rodzaju zagrożeniach. Umożliwia wybranie jednej spośród 24 sklasyfikowanych kategorii zagrożeń oraz precyzyjne umieszczenie jej na mapie. Jedną z nich jest „osoba bezdomna wymagająca pomocy”.
Zgłoszenie w KMZB nie wymaga logowania czy podania danych osobowych. Jedyne czego potrzebujesz, aby realnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w swoim regionie, to dostęp do Internetu.
Policjanci zweryfikują każdą uzyskaną informację. Kto wie, być może tak prostym sposobem, uda Ci się uratować czyjeś życie.

Powrót na górę strony