Wiadomości

POMAGAMY i CHRONIMY - puccy policjanci wspierają nastolatków

Data publikacji 14.03.2024

We wtorek, puccy policjanci otrzymali zgłoszenie, że nastolatek z Władysławowa sam wyrządził sobie krzywdę i jego życiu lub zdrowiu może zagrażać niebezpieczeństwo. Policjanci natychmiast udali się do mieszkania nastolatka, w którym przebywał z opiekunami. To oni wezwali służby, aby uzyskać pomoc i wsparcie.
 

W myśl POMAGAMY i CHRONIMY policjanci z Władysławowa nie zwlekali z podjęciem interwencji i od razu pojechali do chłopaka by udzielić mu pomocy oraz ochronić przed możliwością wyrządzenia sobie krzywdy. Na miejscu ustalili, że 15-letni mieszkaniec powiatu, celowo wyrządzał sobie krzywdę i pewien rodzaj agresji kierował na siebie z uwagi na przeżywany kryzys emocjonalny i nieumiejętność radzenia sobie w inny, bezpieczny sposób. Rozstanie z bliską mu osobą sprawiło, że poczuł wiele trudnych emocji, z którymi nie potrafił sobie poradzić. Policjanci ustalili ponadto, że nastolatek sprawia opiekunom problemy wychowawcze i zależy im zarówno na bezpieczeństwu dziecka jak i jego funkcjonowaniu zgodnym z prawnymi zasadami.


W tym samym dniu policjanci z puckiej komendy pojechali do jednej ze szkół w powiecie, gdzie pedagog powiadomiła o zgłaszanych przez nastolatkę myślach zagrażających jej życiu i zdrowiu. Policjanci na miejscu ustalili, że nastolatka również już wcześniej wyrządzała sobie krzywdę i jej życiu oraz zdrowiu zagrażało niebezpieczeństwo. Nastolatka w wyniku podjętych czynności uzyskała wsparcie medyczne.

Puccy policjanci przypominają, że każdy, kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o dopuszczeniu się przez dziecko naruszania zasad współżycia społecznego, w myśl Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich ma społeczny obowiązek odpowiednio przeciwdziałać temu, a przede wszystkim zawiadomić o tym rodziców lub opiekuna nieletniego, szkołę, sąd rodzinny, Policję lub inny właściwy organ. W opisanych zdarzeniach zarówno opiekunowie 15-latka, jak i pedagog ze szkoły nastolatki, wezwali puckich funkcjonariuszy w trosce o życie i zdrowie młodych mieszkańców powiatu.

Dorośli mając obowiązek, zawiadomili w momencie, kiedy stwierdzili występowanie bezpośredniego zagrożenia życia swoich podopiecznych.


Policjanci przeprowadzili rozmowę z opiekunami oraz nastolatkami, przekazując informacje, które mogłyby przyczynić się do  poprawy zarówno ich samopoczucia jak i sytuacji rodzinnej. Policjanci wskazali miejsca, które w powiecie udzielają specjalistycznej pomocy oraz przytoczyli kwestie prawne z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, która ma na celu między innymi umacnianie poczucia odpowiedzialności rodzin za przygotowanie dzieci do życia w społeczeństwie.

Puccy policjanci przypominają, iż zgodnie z Ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, należy kierować się przede wszystkim dobrem dziecka, dążąc do osiągnięcia korzystnych zmian w osobowości i zachowaniu się oraz zmierzając w miarę potrzeby do prawidłowego spełniania przez rodziców lub opiekuna ich obowiązków wobec nieletniego, uwzględniając przy tym interes społeczny.


Policjanci z powiatu puckiego apelują o uważność na wszelkie odstępstwa od normy u swoich dzieci. Oczywistym jest, że nastolatkowie się zmieniają i zachowują w różny sposób, ale jeśli znamy dziecko i obserwujemy je na co dzień, to zauważalnym będą zmiany. Wtedy każdy powinien zareagować.


Dajmy sygnał, że jesteśmy, że dzieci mogą z nami porozmawiać. Nie reagujmy paniką.

Bardzo ważne jest wsparcie specjalisty, by pomóc dziecku nauczyć się nazywać i wyrażać swoje uczucia, a także korzystać z innych, bezpiecznych i konstruktywnych strategii radzenia sobie z napięciem i pomóc mu rozwiązać problemy, których doświadcza. O tym zawsze informują puccy policjanci okazując zainteresowanie oraz troskę zdrowiem i życiem młodych obywateli powiatu.


Policjant zajmujący się sprawami nieletnich podkreśla by nabywać umiejętności konstruktywnego rozwiązywania problemów - komunikowania swoich potrzeb w społecznie akceptowany sposób, a także bezpiecznego wyrażania negatywnych emocji. Ważnym jest docieranie, rozpoznawanie i werbalizowanie własnych uczuć oraz lęków.


Gdzie kierować się po pomoc?

  • Szkoła – pedagog szkolny, psycholog szkolny, wychowawca, dyrektor, nauczyciele
  • Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
  • Poradnia zdrowia psychicznego
  • Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111
  • Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa
    dzieci - 800 100 100
  • Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - 800 12 12 12
  • Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym – 116 123



 

Powrót na górę strony