OBIECYWAŁ SZYBKI ZYSK – ZAGWARANTOWAŁ OGROMNE STRATY. PUCCY POLICJANCI ZATRZYMALI KOLEJNEGO OSZUSTA
Sporą sumę pieniędzy stracili mieszkańcy Polski, którzy skusili się obietnicą szybkiego zysku. Łączne straty opiewają na kwotę ok. 100 tysięcy złotych. Pokrzywdzeni na prośbę oszusta, okazując chęć i możliwość inwestowania swoich oszczędności, kilkakrotnie przekazywali pieniądze z nadzieją na zyski. Puccy policjanci apelują, aby nie przekazywać pieniędzy nowopoznanym osobom, nie dać się zwieść obietnicą szybkiego zysku. Zachowajmy czujność i rozwagę przy tego typu transakcjach.
28 kwietnia dyżurny puckiej komendy otrzymał zgłoszenie o ujęciu mieszkańca powiatu chojnickiego, przez 42-letniego mieszkańca Grudziądza. Ujęcia dokonano na terenie Pucka. Na miejsce od razu zostali skierowani mundurowi.
Jak ustalili funkcjonariusze, 24-letni mieszkaniec powiatu chojnickiego, oszukiwał osoby zainteresowane zainwestowaniem swoich pieniędzy, w ten sposób, że zawierał z pokrzywdzonymi pożyczki oraz inwestował w zakłady bukmacherskie obiecując wysokie zyski.
Mundurowi ustalili, że mieszkańcy różnych miast z terenu Polski, na internetowych grupach bukmacherskich, ogłaszali chęć i możliwość zainwestowania posiadanych oszczędności, a następnie ulegając zapewnieniom o bezpiecznych działaniach, podpisywali umowy pożyczki.
Mundurowi ustalili, że 5 pokrzywdzonych z terenu Polski przekazało od stycznia łącznie prawie 100 tys.zł., a 24-latek przekazywane mu wielokrotnie sumy pieniędzy, inwestował i przegrywał także w turniejach gier komputerowych.
Mężczyzna został zatrzymany przez puckich policjantów i osadzony w policyjnej celi. Usłyszał 5 zarzutów dotyczących dokonywania oszustw na szkodę mieszkańców Polski. Łączna wartość poniesionych strat w wyniku przestępczych działań 24-latka to kwota ok 100 tys.zł. Na wniosek Komendy Powiatowej Policji w Pucku, Prokurator Prokuratury Rejonowej w Pucku wystąpił z wnioskiem o tymczasowy areszt na co sąd się przychylił.
Sprawa jest rozwojowa. Funkcjonariusze nadal ustalają osoby pokrzywdzone w wyniku przestępczego działania 24-latka. Za dokonywanie oszustw grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Puccy policjanci apelują o wzmożoną czujność. Przestępcy potrafią nakłonić do działania wbrew zdrowemu rozsądkowi. Stosują metody emocjonalnej manipulacji, na które mało kto jest całkowicie odporny. Oszuści działają bezwzględnie wykorzystując wiele metod wywierania wpływu. Stosują techniki między innymi określane jako stopniowo narastającego lęku, uciekającej atrakcyjnej nagrody, technice bazującej na autorytecie czy z wykorzystaniem empatii.
1. Technika stopniowo narastającego lęku
Powszechnie wiadomo, że strach często wyłącza racjonalne myślenie. Oszust ostrzega więc o rzekomo grożącym nam niebezpieczeństwie – kradzieży. Klasycznym przykładem stosowania tej techniki jest oszustwo „na pracownika banku”.
2. Technika uciekającej atrakcyjnej nagrody
Oszuści łapią na przynętę, którą jest jakaś ciekawa oferta, z której możemy skorzystać, spełniając niewygórowane warunki. „Okazją” może być nagroda w konkursie, rabat w znanym sklepie, możliwość szybkiego wzbogacenia. Trzeba się spieszyć, by z tego skorzystać. Tę technikę stosują cyberprzestępcy zamieszczający w internecie fałszywe reklamy o sprzedaży. Zyski są „gwarantowane”, wystarczy 1000 zł, żeby po tygodniu mieć 1500 zł. Oferta jest „limitowana”: to ostatni dzień sprzedaży lub ostatnie akcje. Z jednej strony ofiara działa pod presją czasu, a z drugiej nie chce stracić korzyści, która wydaje się w zasięgu ręki.
3. Technika bazująca na autorytecie
Przestępcy udają urzędników, policjantów. Dzwonią, podszywając się pod urząd skarbowy, ZUS, Policję, CBA. Klasyczny przykład zastosowania tej techniki to metoda „na policjanta”. Ofiara idzie do banku, wypłaca pieniądze, oddaje je podstawionej osobie.
4. Technika, która wykorzystuje empatię
Człowiek, choć obcy, sprawia wrażenie, że nas zna i rozumie. Okazuje współczucie, mówi, że sam był w podobnej sytuacji. Za ogromne pieniądze namawiają do „cudownych” terapii lub preparatów. Najpierw zdobywają sympatię, a dopiero potem oferują lek na problem, który „tak dobrze rozumieją”.
Oszuści okazują empatię, a to rodzi zaufanie. Jeśli komuś ufamy, to wierzymy, że kieruje się naszym dobrem. Powszechnie wiadomo, że odruchy serca otwierają portfel szybciej niż zadziałą zdrowy rozsądek.
Dziś przestępcy, którzy działają w internecie, są skuteczni nie dlatego, że potrafią łamać kody, zabezpieczenia itp. Nie włamują się do komputera ofiary, żeby zdobyć informacje, ona sama im je podaje. To oszustwa internetowe , w których sprawcy wykorzystują psychomanipulację.
· Phishing (z ang. łowienie informacji) – to obecnie najpowszechniejsze oszustwo. Przestępcy wysyłają e-maile i SMS-y, których celem jest wyłudzenie danych, haseł itp. Podają się za instytucje zaufania publicznego. Dane podajemy, wypełniając fałszywe formularze, myślimy, że to konieczne.
· Vishing (połączenie słowa phising z voice, czyli głos) – to wyłudzanie informacji przez telefon. Oszust tak prowadzi rozmowę, że sami podajemy mu dane.
· Ataki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) – te przestępstwa są coraz częstsze. Sztuczna inteligencja pozwala doskonale podrobić czyjś głos i wizerunek, ale też potrafi manipulować naszymi emocjami.