OBYWATELSKIE UJĘCIA NIETRZEŻWYCH KIEROWCÓW W POWIECIE PUCKIM
Dzięki wzrastającej świadomości obywateli oraz chęci współpracy z funkcjonariuszami z powiatu puckiego, kolejni kierowcy powiadomili pucką komendę o nietrzeźwych kierujących i dokonali obywatelskiego ujęcia. Puccy mundurowi przypominają, że jeśli nie reagujemy, gdy nietrzeźwa osoba wsiada za kierownicę, wyrażamy przyzwolenie na taką jazdę. Tym samym stajemy się współodpowiedzialni na zagrożenie, jakie dla bezpieczeństwa na drodze, stanowi pijany kierowca. Pamiętaj „Nie reagujesz-akceptujesz”.
W sobotę, po godzinie 16.00, policjanci z Kosakowa pojechali na zgłoszenie obywatela o ujęciu nietrzeźwego kierowcy. Z ustaleń mundurowych wynikało, ze zgłaszający 36-letni świadek, zauważył, jak kierująca mazdą, jadąc między innymi ulicą Szkolną w Pogórzu, kierowała swój pojazd od jednej krawędzi, do drugiej. Z wypowiedzi zgłaszającego wynikało, że kierowca porusza się ulicami Pogórza po przeciwległym pasie ruchu, przejeżdżając na czerwonym świetle i często hamując. Zaniepokojony niezwłocznie powiadomił Policję. Dzwoniąc na numer alarmowy, zatrzymał mazdę uniemożliwiając kierowcy dalszą jazdę i oczekiwał na przyjazd mundurowych. Na miejscu policjanci przebadali 40-letnią mieszkankę powiatu puckiego, która poinformowała mundurowych, ze nie piła alkoholu i nie znajduje się pod jego wpływem. Po badaniu okazało się, że 40-letnia mieszkanka naszego powiatu, prowadziła pojazd mając ok.2 promila.
Kobieta poddała się dobrowolnie karze, którą prokurator ustalił jako rok ograniczenia wolności polegający na kontrolowanej, nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie. Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 4 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości 7 tys.zł.
W tym samym dniu, i o tej samej godzinie, dzielnicowi z puckiej komendy zatrzymali 40-letniego kierującego volkswagena. Policjanci ustalili od 31-letniego zgłaszającego, że jadąc z Lubkowa do Wierzchucina zauważył kierującego volkswagenem, który nie stosował się do przepisów i także poruszał się od krawężnika do krawężnika. Gdy zatrzymał swój samochód na parkingu jednego z marketów, a następnie udał się po alkohol i wrócił z nim do auta, by dalej ruszyć, 31-letni mieszkaniec powiatu wejherowskiego niezwłocznie powiadomił funkcjonariuszy Policji i też uniemożliwił dalszą jazdę kierowcy. Przybyli na miejsce dzielnicowi, zatrzymali 24-letniego kierowcę volkswagena, który po przebadaniu, okazało się, że prowadził samochód mając ok. 2,5 promila. Mężczyzna poddał się dobrowolnie karze, którą prokurator ustalił jako rok ograniczenia wolności polegający na kontrolowanej, nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie. Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 5 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości 10 tys.zł.
Należy podkreślić, iż zgłaszający uniemożliwili dalszą jazdę nie narażając użytkowników drogi na niebezpieczeństwo, biorąc pod uwagę również swoje możliwości i poczucie bezpieczeństwa na drodze.
Puccy policjanci przypominają, by reagować na niebezpieczne zachowania innych uczestników ruchu drogowego dzwoniąc niezwłocznie po interwencję Policji. Każdy, nawet anonimowo, dzwoniąc po numer alarmowy 112, może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każde takie zgłoszenie. Musimy pamiętać, że pijany kierowca to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia. Pamiętajmy także, by dbając o swoje bezpieczeństwo i oceniając przy swoje możliwości, nie podejmować samemu działań, które należą do obowiązków funkcjonariuszy.