Spotkanie puckich policjantów z seniorami z Dziennego Domu Pobytu w Celbowie
Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Pucku przeprowadzili wczoraj edukacyjny wykład dla seniorów z Dziennego Domu Pomocy w Celbowie. W serdecznej atmosferze seniorzy poszerzyli swoją wiedzę na temat „legend” wykorzystywanych przez oszustów. Policjanci uświadomili seniorom, że niemal każdego dnia zdarzają się przypadki, w których osoby starsze przekazują oszczędności życia fałszywym policjantom, prokuratorom czy konsultantom bankowym i apelowali o ostrożność.
Wczoraj funkcjonariuszka zajmująca się profilaktyką społeczną oraz policjant od spraw nieletnich i patologii z Komendy Powiatowej Policji w Pucku, odwiedzili seniorów z Dziennego Domu Pobytu w Celbowie, by uwrażliwić starsze osoby na sytuacje, w których mogą stać się ofiarami przestępstw. Policjanci pragnęli podnieść świadomość słuchaczy w zakresie ich własnego bezpieczeństwa. Nie ulega wątpliwości, że poczucie bezpieczeństwa osób starszych to jeden z głównych czynników wpływających na jakość ich życia. Współdziałanie z funkcjonariuszami z powiatu puckiego w tym zakresie, jest z pewnością bardzo ważne, dlatego mundurowi chętnie uczestniczą w spotkaniach, na których przypominają seniorom o zasadach bezpieczeństwa.
Już na początku policjantka zwróciła szczególną uwagę na bezwzględne wykorzystywanie przez oszustów wrażliwości oraz ufności osób starszych, którzy chcą wyłudzić od nich spore sumy pieniędzy. Apelowała przy tym o ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Podkreślała, jak ważna jest czujność oraz informowanie Policji w przypadku pojawiających się niepewności i podejrzeń. Wówczas seniorzy przypominali sobie i powtarzali dla utrwalenia, numer alarmowy, by w przyszłości szybko, sprawnie i pewnie móc połączyć się ze służbami.
Mundurowi mówili o przestępstwach popełnianych na osobach starszych podkreślając głównie oszustwa i kradzieże. Wyjaśniali, ze zwykle pod pretekstem udzielenia nagłej pomocy, sprawcy wykorzystują bezradność i osamotnienie starszych osób. Objaśniali, że niektóre z towarzyszących chorób powodują np. zaniki pamięci, osłabienie sprawności umysłowej, w szczególności pamięci krótkotrwałej, nasilające się trudności w samodzielnym radzeniu sobie z codziennymi czynnościami, utrata zdolności poznawczych oraz umiejętności związanych z codziennymi zajęciami.
Policjanci z puckiej komendy chętnie przytaczali przykłady oszustw zaistniałych na terenie powiatu, przestrzegając uczestników przed ryzykownymi zachowaniami, jakimi są przestępcze zachowania oszustów, którzy działają między innymi metodą "na policjanta”, „na członka rodziny”, „na pracownika banku". Wspomnieli jak zareagować w przypadku otrzymania telefonu od obcej osoby, która informuje np. o wypadku dziecka, wnuka, podejmowanych akcji Policji, czy ataku hakerów, wypytując jednocześnie o posiadane oszczędności i hasła.
Policjant z zaangażowaniem mówił o bezpieczeństwie ruchu drogowym. Wspominał o niechronionych uczestnikach ruchu drogowego oraz przekazywał informacje dotyczące zachowań pieszych i rowerzystów. Podkreślił jak ważne jest noszenie odblasków, które przyczyniają się do zwiększenia ich własnego poczucia bezpieczeństwa. Dbając o ważność seniorów i przyczyniając się do ich zwiększenia bezpieczeństwa, wręczył uczestnikom elementy odblaskowe, które seniorzy od razu i chętnie wykorzystali.
Podczas miłej i przyjaznej wymiany zdań, mundurowi odpowiadała na pytania seniorów związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami, jakie nurtują ludzi starszych, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo. Seniorzy chętnie dzielili się też swoimi doświadczeniami życiowymi, niejednokrotnie przykrymi dla nich, ale pozwalającymi im na wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Policjanci z powiatu puckiego życzą dobroci, serdeczności, zdrowia i poczucia bezpieczeństwa.