Debata społeczna z uczniami puckiej szkoły
Dzisiaj w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku odbyła się debata społeczna pod tytułem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie-możesz mieć na nie wpływ”, z udziałem przedstawicieli Policji i zaproszonych gości. Debata została zorganizowana przez Komendę Powiatową w Pucku i miała na celu zdiagnozowanie oraz określenie potrzeb związanych z poczuciem zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.
W spotkaniu, które otworzyła oficer prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Pucku, brali udział zaproszeni goście tj. starosta pucki Jarosław Białk, ratownik ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Specjalistycznego PCK Trójmiasto Maciej Krzesiński oraz wicedyrektor Andrzej Sitkiewicz. Gospodarzem debaty była Pani Komendant Powiatowa Policji w Pucku mł.insp. Beata Nienadowska.
Naczelnik Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego kom. Marcin Lieske, Naczelnik Wydziału Prewencji kom. Monika Bradtke oraz dzielnicowi asp.sztab. Michał Rost i asp. Łukasz Pelowski z puckiej komendy, zaangażowali się w przeprowadzenie dyskusji na temat zagrożeń wynikających z zażywania narkotyków, dopalaczy, środków odurzających oraz alkoholu. Poruszyli tematy związane z odpowiedzialnością karną za czyny popełniane przez osoby nieletnie, jak i dorosłe, w tym za posiadanie narkotyków i ich wpływem na organizm głównie młodego człowieka. Ratownik doskonale przedstawił zagrożenia zdrowotne jakie czyhają na nastolatków po ich zażyciu. Ratownik wspomniał o pokusach, którym mogą ulec nastolatkowie i sposobach radzenia sobie z namowami. Przypominał zasady pierwszej pomocy w przypadku, gdy osoba jest pod wpływem środków odurzających.
W kolejnej części uczestniczy mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami i zdawać pytania w kontekście omawianych zagrożeń. Ciekawe informacje udzielała także Pani Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Pucku kom. Monika Bradtke, wzbudzając u nastolatków zaciekawienie oraz rozweselenie.
Uprzejmie było gościć podczas debaty starostę puckiego Jarosłąwa Białk. Razem z Panią Komendant, określali potrzeby związane z zagrożeniami bezpieczeństwa mieszkańców, wymagających podjęcia działań prewencyjnych przez Policję bądź inne podmioty odpowiedzialne za utrzymywanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
W trakcie debaty nie zabrakło informacji na temat działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda . Pani Naczelnik i funkcjonariusz dzielnicowy wyjaśnili zasady jej działania i zachęcił do jej użytkowania. Zaciekawieni od razu uruchomili aplikację na swoim telefonie, by przekonać się o jej atrakcyjności.
Jesteśmy przekonani że spotkanie zwiększyło wiedzę młodzieży i przyczyniło się do wzrostu ich poczucia bezpieczeństwa. Nastolatkowie chętnie podzielili się swoimi spostrzeżeniami z debaty wypełniając ankietę ewaluacyjną. Podzielili się swoją oceną z poszczególnych elementów związanych z organizacją i przebiegiem debaty. Podzielili się też wnioskami z debaty przekazując pisemne opinie.
Dziękujemy za to spotkanie.