POLICJANCI Z KOSAKOWA DOSKONALILI UMIEJĘTNOŚCI Z UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
W środę w Rewie odbyły się warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w których udział wzięli policjanci z Komisariatu Policji w Kosakowie. Funkcjonariusze mieli okazję utrwalić zasady udzielania pomocy, których znajomość jest niezbędna w ich codziennej służbie. Warsztaty zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Morska Baza Szkoleniowa Mechelinki.
Każdy policjant posiada podstawowe przeszkolenie w zakresie ratowania ludzkiego życia, jednak policjanci z powiatu puckiego chętnie doskonalą swoje umiejętności i poszerzają wiedzę, by pomoc udzielana była zawsze prawidłowo i skutecznie. Udział policjantów z naszego powiatu w szkoleniach i warsztatach, nie tylko pozwala im na poszerzenie dotychczasowej wiedzy i zdobycie nowej, w ramach rozwoju zawodowego, ale także przyczynia się do ich rozwoju osobistego. Udział mundurowych w szkoleniach i warsztatach pozwala także na rozwijanie umiejętności interpersonalnych, takich jak komunikacja, praca zespołowa czy zarządzanie czasem, co jest niesamowicie istotne w codziennej służbie np. patrolowo – interwencyjnej.
Uczestnikami warsztatów byli policjanci z Komisariatu Policji w Kosakowie, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami przebywającymi na ulicy, których życie i zdrowie może być zagrożone. To oni, jako pierwsi, docierają na miejsce zdarzenia i udzielają pierwszej pomocy, reanimując osoby poszkodowane do czasu przyjazdu służb medycznych. W niektórych sytuacjach to właśnie od wiedzy i umiejętności funkcjonariuszy zależy życie osób poszkodowanych.
Mundurowi z zainteresowaniem wysłuchali szczegółowo omówione zagadnienia dotyczące prawidłowego przeprowadzania resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Przypomnieli sobie, jak należy postępować w stanach zagrożenia np. z poszkodowanymi w wypadkach drogowych. Pod okiem doświadczonych instruktorów, policjanci ćwiczyli resuscytację krążeniowo – oddechową (RKO) z wykorzystaniem masek i automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Ćwiczyli na manekinach podłączonych do aplikacji, która w rzeczywistym czasie, dawała informacje o jakości wykonywanych zabiegów. Każdy policjant miał okazję rozpoznać i udzielić pomocy w stanach zagrażających życiu.
Wczorajsze szkolenie i praktyczne ćwiczenia, na pewno przyczynią się policjantom do opanowania swoich emocji, umożliwią właściwą ocenę sytuacji, ułatwią rozpoznanie zagrożeń oraz pozwolą na wdrożenie właściwych algorytmów postępowania na miejscu zdarzenia. Warsztaty wzmocniły policjantów, by właściwie reagować w sytuacjach zagrożenia życia oraz wzmocniły nawyki i automatyzmy działania, dzięki którym odpowiednio postąpią, gdy będzie się liczyć każda sekunda.