Wiadomości

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ

Data publikacji 28.05.2024

Puccy policjanci prowadzą cykliczne spotkania informujące mieszkańców naszego powiatu o zagrożeniach jakie na nich czyhają. Organizują debaty, pogadanki, ale także przekazują informacje o zagrożeniach osobom, z którymi spotykają się nawet podczas interwencji. W ostatnim czasie policjanci przekazywali informacje o zagrożeniach związanych z oszustwami, pracownikom szkół, gronie pedagogicznemu, by i oni jeszcze bardziej świadomi zagrożeń, mogli mieć na nie wpływ i edukować także inne osoby. Wszyscy byli ciekawi metod działań oszustów i chętnie dowiadywali się o możliwościach uchronienia sie. Zdobywali na ten temat wiedzę,  bo jak zgodnie przyznali, wiedza także daje im poczucie bezpieczeństwa.

Dzielnicowi z puckiej komendy, spotykając się w ostatnim czasie z młodzieżą w puckich szkołach, promowali bezpieczeństwo poprzez przypominanie o podstawowych jego zasadach. Apelowali do pracowników i grona pedagogicznego o wzmożoną czujność i ostrożność, aby także ich najbliżsi nie stracili dorobku swojego życia.
 

Z zainteresowanymi dzielnicowi omówili szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Przedstawili sposób działania przestępców i sposoby oszustw, jakie są przez nich wykorzystywane. Wymieniali także informacje z pracownikami szkoły, w zakresie wspólnych inicjatyw, na rzecz poprawy bezpieczeństwa uczniów.

Dzielnicowi wyjaśnili metody oszustw „na wnuczka”, „na pracownika banku”, „na policjanta” oraz wyjaśnili zasady, których należy przestrzegać, aby nie stać się ich ofiarą. Podkreślali, jak ważne są uważność i czujność oraz rozwaga w kontaktach z nieznajomymi.


Puccy policjanci przypominają


•W sytuacjach wzbudzających podejrzenia, że ktoś chce nas oszukać należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów.

•Bezwzględnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

•Policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy.

•Nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie.

•Zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętaj, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowamy się  rozsądnie.

•Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

•Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.

•Nigdy nie ulegaj presji czasu, którą wywierają oszuści!


 
Zakupy w sieci
1. Kupując przez Internet, kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność,
2. Zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą sklepu internetowego, w razie oszustwa pozwoli to policji w ustaleniu sprawcy,
3. Przy płatności internetowej zwracaj uwagę na wiarygodność strony. Do płatności za zakupy wykorzystuj tylko oficjalne strony bankowe i aplikacje. Nie wchodź w nieznane linki i odnośniki.
4. Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.


Zakupy tradycyjne
1. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
2. Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej, płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi. Nie pokazuj innym zawartości portfela, płacąc za zakupy.
3. Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.
4. Podróżując środkami komunikacji zbiorowej, nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.
5. Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.


 

Powrót na górę strony