NOWY DZIELNICOWY MIEJSCOWOŚCI Dębogórze, Dębogórze Wybudowanie, Kazimierz, Pogórze, Suchy Dwór "BLIŻEJ NAS"
Starszy sierżant Damian Felski od kilku dni poznaje swój rejon służbowy w gminie Kosakowo. Policjant objął stanowisko dzielnicowego miejscowości Dębogórze, Dębogórze Wybudowanie, Kazimierz, Pogórze, Suchy Dwór, po aspirancie Mariuszu Darga. Nowe zadania wymagają od policjanta, nie tylko znajomości specyfiki miejsca, ale także poznania jego mieszkańców, dlatego już w pierwszych dniach służby, spotkał się z kilkoma mieszkańcami, by bliżej poznać ich potrzeby i zrozumieć nurtujące problemy.
St. sierż. Damian Felski w Policji służy od 2018. Zaczynał w Oddziałach Prewencji Policji w Gdańsku, gdzie dbał o porządek publiczny między innymi podczas różnego rodzaju zgromadzeń publicznych oraz w czasie imprez masowych i protestów. Dbał o przywracanie porządku publicznego w przypadku zbiorowego naruszenia prawa. Z funkcjonariuszami z tzw. OPP, wspierał jednostki Policji w działaniach patrolowych oraz patrolowo-interwencyjnych. Od marca 2024 roku pełnił służbę w tzw. patrolowce w Komisariacie Policji w Kosakowie, a kilka dni temu zostały mu powierzone obowiązki na stanowisku dzielnicowego. Jego rejon służbowy obejmuje teraz teren miejscowości Dębogórze, Dębogórze Wybudowanie, Kazimierz, Pogórze, Suchy Dwór, które wcześniej należały do dzielnicowego Mariusza Darga. Nowy dzielnicowy nie zwlekał z poznaniem mieszkańców i już w pierwszych dniach pracy na nowym stanowisku spotkał się z kilkoma rodzinami, by poznać ich potrzeby i zrozumieć nurtujące problemy. Policjant wykorzystując wcześniej zdobyte doświadczenie z policyjnych interwencji, zebrał najistotniejsze informacje i wyszedł z inicjatywą udzielenia wsparcia. Znajomość instytucji pomocowych w rejonie oraz możliwości pozyskania od nich pomocy sprawiły, że dzielnicowy wzmocnił u kilku mieszkańców poczucie sprawczości i zadowolenia. Dzielnicowy wskazał, gdzie i w jaki sposób mieszkańcy mogą poszukiwać potrzebnego im wsparcia materialnego, psychologicznego czy prawnego. Głównym celem funkcjonariusza jest służba ludziom, ale również bycie łącznikiem między obywatelami, a instytucją jaką jest Policja.
Życzliwość, otwartość na drugiego człowieka i chęć niesienia pomocy to główne cechy, którymi do tej pory kierował się policjant w czasie codziennej służby. Jak sam podkreśla, teraz chciałby te priorytetowe cechy przenieść na powierzone mu stanowisko. Jako dzielnicowy chce być blisko ludzi, poznać ich potrzeby i oczekiwania oraz ich wspomagać. Dotychczasowe doświadczenie policjanta wyniesione z pracy w zespole patrolowo – interwencyjnym na pewno przyczynią się do realizacji zadań. Starszy sierżant posiada zdolności interpersonalne oraz cieszy się dobrą opinią u przełożonych.
Formuła pracy dzielnicowego skupia się na takich działaniach jak prowadzenie rozpoznania osobowego i terenowego, stałej współpracy z mieszkańcami oraz prowadzenia działań profilaktycznych wśród społeczności lokalnej. Nowy dzielnicowy już zrealizował kolejny cel i umówił się na spotkanie z najmłodszymi w jednym z okolicznych przedszkoli. Policjant w ramach działań profilaktycznych przeprowadzi pogadankę na temat bezpieczeństwa. Przekaże najważniejsze jego zasady i nauczy przedszkolaków numeru alarmowego. Głównym zadaniem policjanta będzie poinformowanie najmłodszych, kim jest policjant i jakie wykonuje zadania. Swoją wypowiedzią chciałby wzbudzić u maluchów poczucie bezpieczeństwa oraz podkreślć, że policjant CHRONI i POMAGA. Pouczy jak spędzać bezpiecznie czas nad wodą w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” i podkreśli podstawowe zasady bezpiecznego zachowania podczas kąpieli w morzu.
Policjant, realizując zadania w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" przekaże dzieciom oraz opiekunom ulotki dotyczące bezpieczeństwa nad wodą, na których zapisane są zasady bezpieczeństwa oraz informacje dotyczące wspomnianej akcji. Ulotki zawierają także informacje o konkursie plastyczno - filmowym "Artystyczny przewodnik", którego celem jest promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających nad wodą oraz poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności związanej z naruszeniem obowiązujących przepisów. Policjant zachęci dzieci oraz ich opiekunów do nagrania max. 60-sekundowego spotu, jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą, w wodzie lub w jej okolicy i pokazania wszystkim jak można zdrowo oraz aktywnie spędzać wolny czas
Policjant zaznaczy w ten sposób, że dbanie o bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą, dlatego też w trosce o nas wszystkich nie ustanie w tego typu w działaniach.