Wiadomości

RAZEM POMAGAMY MIESZKAŃCOM W KRYZYSIE EMOCJONALNYM

Data publikacji 25.07.2024

Kryzys psychiczny inaczej emocjonalny, to szczególny rodzaj stresu. To stan zachwiania równowagi psychicznej, emocjonalnej i fizjologicznej. Powstaje w wyniku dużych, skomplikowanych, trudnych wydarzeń życiowych. Zaburza funkcjonowanie i wpływa na światopogląd. Zdarza się, że to właśnie funkcjonariusze Policji jako pierwsi dowiadują się o kryzysie podczas prowadzonych interwencji, w czasie których zagrożone jest życie i zdrowie osoby.

Natychmiastowe działanie, właściwa reakcja wobec kryzysu, pomaga w jego rozwiązaniu, w odzyskaniu równowagi czy nabyciu nowych umiejętności w sposobie funkcjonowania. Reagowanie w sytuacji kryzysowej stanowi zespół działań przedstawicieli różnych instytucji, podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu. Celem podjęcia takich działań jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie.

Właśnie o tym na wtorkowym spotkaniu rozmawiali dzielnicowy puckiej komendy z dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku i psycholog reprezentującym centrum.

Ustalono, iż z pomocy oferowanej w centrum mogą korzystać osoby znajdujące się w sytuacji kryzysu z powodu przemocy fizycznej lub/oraz psychicznej, konfliktów w rodzinie, straty bliskiej osoby, ciężkiej choroby, niespodziewanych wydarzeń losowych np. wypadek.

 

W szerokim znaczeniu, Policja ponosi największą odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i  porządku publicznego. Głównym celem, dla którego powołano tę formację, jest służba społeczeństwu i ochrona bezpieczeństwa ludzi. W związku z tym mundurowi podejmują działania, które mają na celu ochronę życia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami, które naruszają te dobra. To niewątpliwie wpływa na zaangażowanie policjantów z powiatu puckiego w zdarzenia, podczas których życie i zdrowie ludzi, zagrożone jest także przez kryzys psychiczny i myśli rezygnacyjne.

Zakres zadań i obowiązków realizowanych przez Policję, wymaga niewątpliwie współpracy z różnymi instytucjami i organami, dlatego policjanci z puckiej komendy regularnie spotykają się z przedstawicielami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, by wspólnie wypracować działania mające na celu pomoc mieszkańcom naszego powiatu. Stała współpraca i wymiana informacji przyczynia się do zwiększenia jakości udzielanej pomocy.

Już przy pierwszym kontakcie osoby w kryzysie, policjant może zapewnić poczucie bezpieczeństwa i podczas rozmowy wpłynąć na zmniejszenie niepokoju. Policjant w kontakcie z osobą w kryzysie może  wzmocnić ją w działaniu dając poczucie sprawczości w dalszym działaniu . Puccy policjanci często angażują się we wspieranie osób w kryzysie emocjonalnym dzięki umiejętnym nawiązywaniu i prowadzeniu rozmowy. Wielu funkcjonariuszy w powiecie puckim w rozmowie z osobami w kryzysie, daje poczucie, że osoba jest warta uwagi i zrozumienia.

Zdarza się, że podczas interwencji osoby wyrażają wobec policjantów rozpacz, złość, gniew czy żal, jednak funkcjonariusze posiadają w sobie zrozumienie i umiejętność radzenia sobie ze skrajnymi emocjami osób wobec których podejmują interwencje. Zawsze też oferują pomoc instytucji, które na terenie powiatu wspierają mieszkańców.

Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję oraz inne instytucje pomocowe, jeśli widzimy lub mamy wiedzę o takich osobach.

Badzmy wrażliwi na sygnały

Słuchajmy uważnie

Traktujmy poważnie

Powrót na górę strony