Dobrze, że jesteś" usłyszeli policjanci od wypoczywających na koloniach rodzinnych w Juracie
Wakacje to doskonały czas na spotkania policjantów z dziećmi i młodzieżą, którzy uczestniczą w różnego rodzaju formach wypoczynku. Mundurowi w czasie spotkań poruszają wiele ważnych tematów, głównie związanych z bezpieczeństwem, zarówno na drodze jak i nad wodą. O tym, z wypoczywającymi na kolonii w Juracie, rozmawiali policjanci z Jastarni oraz z puckiej komendy z Panią Komendant Powiatową na czele.
Wczoraj, policjanci z powiatu puckiego odwiedzili w Juracie kolonistów z Fundacji „Dobrze, że jesteś”, by omówić z uczestnikami wypoczynku zasady bezpieczeństwa i przybliżyć im pracę policjantów. Głównym gościem była Pani Komendant Komendy Powiatowej Policji w Pucku, która serdecznie przywitała dzieci i rodziny.
Pani Komendant Powiatowa Policji w Pucku, siedząc w gronie dzieci, z zaciekawieniem dopytywała kolonistów o spędzany czas w naszym powiecie oraz ich poczucie bezpieczeństwa. Informowała, że wszyscy policjanci CHRONIĄ I POMAGAJĄ, służą dla nich i dbają o ich bezpieczeństwo. Pani Komendant także wsłuchiwała się w ciekawe wypowiedzi dzielnicowego z Juraty. Policjant mówił do wszystkich o podstawowych zasadach bezpiecznego zachowania podczas kąpieli w zbiornikach wodnych, a w szczególności przestrzegał przed kąpaniem się na tzw. dzikich kąpieliskach, w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Przypomniał, że woda oprócz przyjemności, niesie za sobą wiele niebezpieczeństw, dlatego nie wolno kąpać się w miejscach niedozwolonych. Mówił o zasadach poruszania się na drodze i przypominał o konieczności noszenia odblasków, przez każdą osobę poruszającą się po zmroku, poza obszarem zabudowanym. Podkreślał zasady przechodzenia przez oznakowane przejście dla pieszych i takie, które nie mają oznakowania. Omówił zasady bezpiecznego przebywania w domu i na podwórku, dodając zasady poprawnych relacji rówieśniczych.
Pani Naczelnik Wydziału Prewencji puckiej komendy także towarzyszyła profilaktycznemu spotkaniu z kolonistami fundacji „Dobrze, że jesteś”. Serdecznie przywitała gości i powiedziała o czworonożnych funkcjonariuszach, którzy służą w powiecie puckim. Dzieci entuzjastycznie zareagowały na odwiedziny naszych służbowych kolegów, którzy, jak podkreśliła Pani Naczelnik, uwielbiają gromkie brawa.
Tej ciekawej pogadance towarzyszyli policyjni przewodnicy psów razem ze swoimi czworonożnymi partnerami. Opowiadali zainteresowanym o swojej pracy z belgijskimi owczarkami. Przedstawili pieski jako Rika i Sair - policyjne psy patrolowo – interwencyjne, które wspomagają policjantów m.in. w trakcie zabezpieczeń, interwencji - akcji poszukiwawczych za osobami zaginionymi. Czujnie podejmują ślady za osobami zaginionymi albo sprawcami czynów zabronionych. Przedstawili czworonożnych funkcjonariuszy jako oddanych kompanów, ale i też jako wiernych przyjaciół, bo są nierozłączni, razem pracują i razem odpoczywają. Wypowiedziom towarzyszyły pokazy, które wzbudziły u wszystkich wiele przyjemnych emocji.
Na koniec spotkania Pani Komnedant wręczyła dzieciom „opaski niezgubki”, które mają ułatwić odnalezienie malucha w przypadku zagubienia. Wyjaśniła, że opaski na ręku dziecka są podpowiedzią dla poszukiwaczy jak skontaktować się z jego opiekunem. Spełniają funkcję identyfikatora, który ma zapewnić bezpieczeństwo i komfort wypoczynku wybierającym się na wakacje, plażę czy dowolne zatłoczone miejsce. Kolorowy gadżet na ręku dziecka pozwala na szybsze odnalezienie pociechy, która zniknęła z pola widzenia dorosłych.
Pani Komendant informowała, że wystarczy kilka minut, aby dziecko zgubiło się w tłumie plażowiczów. W takich sytuacjach najłatwiej jest ustalić opiekuna w przypadku, gdy maluch ma na ręce założoną opaskę z zapisanym numerem kontaktowym, tłumacząc dzieciom i rodzicom, jak ważna jest ich rola.
Pamiętajmy, że dbanie o bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą. Policjanci w trosce o nas wszystkich nie ustają w działaniach i chętnie promują zasady bezpieczeństwa.
Policjanci pokazali najmłodszym także radiowóz i policyjny motocykl. Zapraszali chętnych do zdjęcia za kierownicą.
W podziękowaniu od dzieci, opiekunów i organizatorów, policjanci otrzymali pisemne wyrazy wdzięczności za pomoc, życzliwość i wsparcie policjantów z powiatu puckiego w zorganizowaniu Kolonii Rodzinnych dla uczestników – rodzin z przygranicza z Kuźnicy Podlaskiej. Określając nas jako przyjaciół, podziękowali za możliwość zrealizowania wakacyjnych marzeń wielu rodzin. To był dobry czas przyjemnych emocji. „Dobrze, że jesteście”