Puccy dzielnicowi przeprowadzili kontrole punktów sprzedaży e-papierosów
Dzielnicowi przeprowadzili wczoraj kontrolę punktów sprzedaży e-papierosów na terenie miasta Puck. Podczas niezapowiedzianych wizyt w sklepach i punktach sprzedaży, sprawdzane było między innymi zezwolenie na sprzedaż takich produktów, czy miejsce sprzedaży jest odpowiednio oznaczone w tabliczki informujące o sprzedaży produktów powyżej 18 roku życia, czy asortyment nie jest sprzedawany osobą niepełnoletnim. Podczas kontroli nie ujawniono nieprawidłowości.
W ostatnich latach jednorazowe papierosy elektroniczne zyskały dużą popularność, zwłaszcza wśród młodych osób. Wiele badań naukowych potwierdza jednak szkodliwość tych produktów dla zdrowia, w tym potencjalny wpływ na uzależnienie, szczególnie wśród osób w wieku adolescencji. To także atrakcyjność konsumencka, ładny zapach, ciekawy smak i łatwa dostępność sprawiły, że e-papierosy niepokojąco zainteresowały nastolatków.
E-papierosy w każdej formie są przeznaczone tylko dla osób dorosłych, jednak trafiają do nieletnich. Pomimo ograniczeń wiekowych są łatwe do kupienia i dlatego wczoraj, puccy dzielnicowi przeprowadzili kontrole punktów i sklepów, w których można nabyć e-papierosy. Podczas niezapowiedzianych wizyt, sprawdzali zezwolenie na sprzedaż takich produktów, czy miejsce sprzedaży są odpowiednio oznaczone w tabliczki informujące o sprzedaży produktów powyżej 18 roku życia, czy asortyment nie jest sprzedawany osobą niepełnoletnim.
Mundurowi informują, że nielegalna sprzedaż może odbywać się także na terenach szkół. Młodzież jest wyjątkowo łatwym celem dla dystrybutorów działających poza prawem, dlatego policjanci cyklicznie przeprowadzają takie kontrole i spotykają się także z pedagogami, by wspólnie szukać rozwiązań i korzystać z posiadanych narzędzi. Puccy policjanci podkreślają, że to nie zakazy, ale edukacja, mogą przyczynić się do ograniczenia tego problemu
Mundurowi podkreślają, że ciekawa forma e-papierosa, nie sprzyja także kontroli rodzicielskiej. Przeróżne kształty, które przypominają flamastry, flakony perfum, kredki, sprawiają, że rodzice/opiekunowie, mogą nie zorientować się, że dziecko posiada szkodliwą substancję. Puccy mundurowi apelują do rodziców/opiekunów, o zainteresowanie posiadanymi przez dziecko rzeczami, uważność na ich użytkowanie i stosowanie.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, zabrania się sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do 18 roku życia. Prawo zakazuje także sprzedaży papierosów w opakowaniach zawierających mniej niż dwadzieścia sztuk lub luzem bez opakowania. Oznacza to, że przepisy zabraniają sprzedaży tradycyjnych papierosów na sztuki.
asp.sztab. Joanna Samula - Gregorczyk