Wiadomości

21-letni motocyklista bez uprawnień i od wpływem alkoholu uderzył w przydrożne drzewo. Piłeś alkohol - nie wsiadaj za kierownicę!

Data publikacji 12.11.2024

11 listopada, 21-letni mieszkaniec powiatu puckiego, jechał ulicą Pucką w Smolnie, nie mając uprawnień do kierowania i pod wpływem alkoholu. Teraz mężczyźnie grożą 2 lata więzienia i sądowy zakaz. Mundurowi apelują o zdrowy rozsądek, rozwagę, zachowanie trzeźwości i ostrożność podczas prowadzenia wszelkich pojazdów.

11 listopada, ok. godz. 14:20 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Pucku otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem motocyklisty. Policjanci z puckiej drogówki, którzy pojechali na miejsce zdarzenia ustalili, że 21 letni mieszkaniec powiatu puckiego, w miejscowości Smolno, wyjeżdżając z łuku drogi na motocyklu marki Kawasaki, stracił panowanie nad maszyną i uderzył w przydrożne drzewo. Nieprzytomny kierowca został przetransportowany do szpitala. Jak się również okazało, prowadził bez uprawnień i będąc pod wpływem alkoholu.

Motocykl został zabezpieczony, a od kierującego pobrano krew celem dalszych badań. Zatrzymano także dowód rejestracyjny.

Mężczyźnie, za jazdę pod wpływem alkoholu, grozi wysoka kara grzywny, zakaz sądowy, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 2. Za pozostałe naruszenia przepisów prawa zostanie wobec 21-latka skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

Puccy policjanci przypominają!

Kierowanie motocyklem w stanie nietrzeźwości to czyn zagrożony karą do 2 lat pozbawiania wolności oraz orzeczeniem sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Grzywna do 5 tysięcy złotych i sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi grozi za wykroczenie - kierowanie pojazdem bez uprawnień.

Kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna, a także utrata uprawnień do kierowania grozi za spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości.

Puccy policjanci przypominają, że użytkownicy jednośladów znajdują się w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego i w przypadku zdarzenia na drodze odnoszą najcięższe obrażenia. Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku lub zderzenia z innym pojazdem, czy też przeszkodą, jest specjalistyczna odzież taka jak kurtka i spodnie motocyklowe, właściwe buty, rękawice oraz kask. Na bezpieczeństwo kierowców istotny wpływ ma również widoczność na drodze. Można ją poprawić przede wszystkim poprzez sprawne i czyste światła, używanie odblaskowych szelek motocyklowych lub kamizelki.

W żądnej sytuacji, kiedy spożywamy alkohol, nie wolno wsiadać za kierownicę jakiegokolwiek pojazdu. Nietrzeźwy kierowca nie tylko stanowi zagrożenie dla siebie, ale też innych uczestników ruchu drogowego.

Motocyklisto!

  • dostosuj prędkość do warunków ruchu
  • zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru
  • obserwuj drogę i zachowania jej użytkowników oraz patrz w lusterka
  • pamiętaj, że jesteś niechronionym uczestnikiem ruchu
  • piłeś alkohol – nie jedź!

Te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą uratować ludzkie życie.

 

zdjęcie poglądowe

 

Powrót na górę strony