Wiadomości

Oficer Prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Pucku wzięła udział w panelu dyskusyjnym na III Kongresie Edukacji Prawnej na Uniwersytecie Gdańskim

Data publikacji 14.11.2024

Wczoraj, 13 listopada 2024 roku, na zaproszenie organizatorów III Kongresu Edukacji Prawnej, który odbył się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Oficer Prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Pucku asp.sztab. Joanna Samula - Gregorczyk, wzięła udział w wydarzeniu, które zgromadziło przedstawicieli środowisk prawniczego i edukacyjnego, organizacji pozarządowych, a także władz samorządowych. Tematyka kongresu obejmowała szerokie spektrum zagadnień kluczowych dla przyszłości edukacji prawnej w Polsce.

Kongres organizowany przez Fundację Teneo, Krajową Izbę Radców Prawnych i Okręgową Izbę Radców Prawnych w Gdańsku, rozpoczął się debatą plenarna „Budowanie świadomości prawnej jako ważny segment edukacji obywatelskiej” z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sprawiedliwości, Rzeczniczki Praw Dziecka, a także edukatorów i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Sławomir Rybicki - Senator RP, w imieniu Marszałek Senatu Małgorzaty Kidawa - Błońskiej oraz swoim własnym, z okazji inauguracji Kongresu, życzył organizatorom i uczestnikom owocnych obrad i inspirujących wniosków. Wśród gości byli także I Wicewojewoda Pomorski – Emil Rojek, Wiceprezydent Miasta Gdyni - Oktawia Gorzeńska, Prezydent Miasta Sopotu - Magdalena Czarzyńska-Jachim oraz Pomorski Kurator Oświaty – Grzegorz Kryger. 

W kolejnej części Kongresu odbyły się równolegle panele i warsztaty w obszarach tematycznych „Dobre praktyki w edukacji prawnej”, „Mediacje szkolne i rówieśnicze”, „Prawa ucznia z Prawem Marcina”, „Standardy ochrony małoletnich w szkołach” oraz „Walka z hejtem w szkole”, w którym jako panelistka udział wzięła oficer prasowa z puckiej komendy. Panel poprowadziła Paulina Filipowicz - psycholożka i aktywistka, współtwórczyni akcji „TAK dla prewencji suicydalnej”. Panelistami w dyskusji byli także SSO Ewa Ważny – Wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku, Prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce i Marcel Podgórny – Członek Rady Dzieci i Młodzieży przy Rzeczniku Praw Dziecka oraz przedstawiciel Rady przy Zespole ds. Etyki badań społecznych z udziałem dzieci w Polsce.

W powyższych panelach uczestniczyli specjaliści z Prawa, Psychologii, Pedagogiki i innych ważnych dziedzina także Marcin Kruszewski „Prawo Marcina” czy Sędzia Anna Maria Wesołowska.

Oficer prasowa jako panelistka, wypowiadała się na temat diagnozy problemu - czym jest hejt i skąd się bierze. Kto i dlaczego hejtuje, jakie są rodzaje hejtu, przyczyny, sposoby działania hejterów. Gdzie i jak najczęściej szerzy się hejt? Wspólnie z pozostałymi panelistami - SSO Ewą Ważny – Wiceprezeską Sądu Okręgowego w Gdańsku i Prezeską Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Marcelem Podgórnym – Członkiem Rady Dzieci i Młodzieży przy Rzeczniku Praw Dziecka, oficer prasowa mówiła, kogo dotyka hejt – czy są osoby/grupy osób, szczególnie narażone na hejt. Jak ofiary hejtu są wybierane i czy hejtowani bywają też hejterami? Dyskutowano jakie są psychiczne, zdrowotne, społeczne, szkolne/edukacyjne konsekwencje hejtu – dla ofiar jak i dla hejterów?

W kolejnej rundzie – diagnozie systemu, zastanawiano się, czego brakuje w systemie edukacji, skoro hejt jest tak powszechny? Czy/jak bardzo zjawisko hejtu nasila się i jaka jest świadomość konsekwencji hejtu wśród dzieci i młodzieży, nauczycieli, rodziców i organów prowadzących szkoły? 

Ostatnia runda dotyczyła „Dzieciństwo i młodość bez hejtu – utopia czy realny cel?” czyli co, kto i jak ma zrobić, aby ograniczyć hejt wśród dzieci i młodzieży. Ujęto najważniejszą pomysły, postulaty, rozwiązania, które skłoniły uczestników kongresu do zadawania dodatkowych pytań. Oficer prasowa, razem z pozostałymi panelistami, stworzyli przy tym przestrzeń do wymiany poglądów i dobrych praktyk, celem wprowadzenia wiedzy prawnej do polskiego systemu edukacji, aby budować świadome i odpowiedzialne społeczeństwo obywatelskie.

Jako członek panelu, oficer prasowa udzielała odpowiedzi na pytania i dzieliła się doświadczeniem. Uczestnicy Kongresu, nauczyciele i naukowcy, eksperci ds. edukacji, przedstawiciele zawodów prawniczych, organizacji pozarządowych, a także władz samorządowych, wsłuchiwali się także w ciekawe wypowiedzi Wiceprezeski Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz Członka Rady Dzieci i Młodzieży przy Rzeczniku Praw Dziecka.

To ogólnopolskie forum wymiany poglądów, pomysłów i dobrych praktyk, które miało na celu znalezienie najlepszych rozwiązań dla powszechnego wprowadzenia elementów wiedzy prawnej do systemu edukacji, cieszyło się dużą frekwencją i przyciągnęło licznych uczestników gotowych do dyskusji nad przyszłością edukacji prawnej w Polsce.

Wyrażamy nadzieję, że wystąpienie oficera prasowego, przyczyniło się do poszerzenia wiedzy i nabycia nowych praktyk przez słuchaczy w tym licznie zgromadzonego grona dyrektorów i dyrektorek oraz nauczycielek z Polski.

Chcąc poprawić stan wiedzy społeczeństwa w zakresie edukacji prawnej, policjanci z puckiej komendy podkreślają wartość edukacji od najmłodszych lat. Zachęcają uczniów szkół do uczestnictwa w spotkaniach z policjantami oraz osoby dorosłe do aktywnego uczestnictwa w debatach społecznych organizowanych przez puckich policjantów na terenie naszego powiatu. Policjanci chętnie organizują spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz dorosłymi i seniorami na rzecz rozwoju edukacji prawnej. Niezwykle wartościowym są także spotkania naszego profilaktyka i dzielnicowych z gronem pedagogicznym, by wspólnie wypracowywać nowe praktyki.

Edukacja prawna jest kluczowa dla kształtowania świadomych obywateli i silnego społeczeństwa. Znajomość praw i obowiązków oraz poszanowanie praworządności to fundamenty naszego bezpieczeństwa oraz podwaliny demokratycznego państwa prawnego. 

3. Kongres Edukacji Prawnej

 

 

 

 

 

asp.sztab. Joanna Samula - Gregorczyk

Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Pucku


 

Powrót na górę strony