OFICER PRASOWA Z PUCKIEJ KOMENDY NA WARSZTATACH DZIENNIKARSKICH W I LO W PUCKU
Oficer Prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Pucku, przeprowadziła wczoraj spotkanie warsztatowe z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Pucku, o profilu dziennikarskim, by przybliżyć zainteresowanym rolę oficera prasowego/rzecznika prasowego w Policji.
Zainteresowanie tematem zrodziło się z kierunku profilowego uczniów, którzy zdobywają wiedzę z zakresu redagowania i formatowania tekstu, poznają tajniki pracy dziennikarskiej oraz specyfikę tego zawodu. W swoim kilkuletnim cyklu kształcenia uczniowie zgłębiają rolę mediów we współczesnym świecie oraz poszerzają umiejętności w zakresie komunikacji społecznej. Dowiadują się jak przekazywać informacje do mediów i jak je odczytywać.
Oficer prasowa przedstawiła swoją rolę jako funkcjonariusza Policji , a następnie wyjaśniła, jakie wykonuje zadania na stanowisku do spraw informacyjno – prasowych w Komendzie Powiatowej Policji w Pucku. Podkreśliła możliwość zostania policjantem, a w rozwoju zawodowym objęcie stanowiska oficera prasowego/rzecznika prasowego.
Oficer Prasowa wyjaśniła, że jej działalność wykonywana jest w szczególności poprzez informowanie środków masowego przekazu o działaniach podejmowanych przez Komendanta Powiatowego Policji, informowanie lokalnych mediów o przedsięwzięciach realizowanych przez funkcjonariuszy, również poprzez przygotowywanie oraz przekazywanie komunikatów prasowych, materiałów fotograficznych, filmowych i dźwiękowych oraz poprzez zamieszczanie przygotowanych materiałów na policyjnych stronach internetowych. Oficer prasowa wyjaśniła komu, kiedy i w jaki sposób udziela informacji dotyczących funkcjonowania Policji na terenie powiatu puckiego.
Licealiści poznali organizację pracy oficera prasowego, jego narzędzia pracy. Omawiali sposoby zbierania informacji, ich weryfikowania, a także przekazywania mediom. Zapoznali się z budową informacji i jej elementami, a przede wszystkim ze sposobem jej redagowania. Dowiedzieli się, jak dobrze napisać lead, czyli część wstępną artykułu prasowego i jak pisać rozwinięcie wiadomości.
Tematyka spotkania obejmowała także poprawność językową, współpracę z innymi instytucjami, komunikację kryzysową, publikację i ochronę danych osobowych.
Na zakończenie funkcjonariuszka podsumowała, że wystąpienia publiczne, zarządzanie informacjami, kreowanie pozytywnego wizerunku, czy redagowanie tekstów to tylko niektóre z umiejętności, którymi powinien cechować się oficer prasowy. Coraz większą rolę w jakości przekazywanych mediom treści odgrywają również multimedia, dlatego niemniej ważny jest kunszt fotografii. I na tym aspekcie skoncentrowali się także uczniowie, którzy podczas warsztatu wykonywali zdjęcia.
Spotkanie miało na celu także wzbudzić zainteresowanie u osób, które myślą o wstąpieniu w policyjne szeregi oraz które chcą rozpocząć karierę w roli oficera prasowego/rzecznika.
Promocja naszego zawodu była tematem ważnym podkreślenia, szczególnie dla osób, które wybierają swoją ścieżkę zawodową. Promocja była zachętą dla młodych osób, by zapoznali się, jak przebiega rekrutacja oraz jakie są jej etapy. Ponadto osoby zainteresowane pracą oficera prasowego/rzecznika prasowego, mogły usłyszeć, że podjęcie studiów nie stanowi utrudnienia, by zostać pomorskim policjantem. Policjantka podkreśliła, że praca w Policji to możliwość dalszego kształcenia.
Jeśli jesteś komunikatywny, masz umiejętność rozmowy, perswazji oraz negocjacji. Jesteś elokwentny, opanowany, masz poczucie odpowiedzialności za to, co mówisz, wypowiadasz się jasno i precyzyjnie, czekamy właśnie na ciebie.
Jeśli to właśnie ty masz miłą aparycję, łatwość nawiązywania kontaktów, dobrą dykcję. Posiadasz wysoką kulturę języka, a więc umiejętność poprawnego mówienia i pisania ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS