O standardach ochrony małoletnich rozmawiali policjanci z Kosakowa w SP w Pogórzu
W poniedziałek policjanci z Komisariatu Policji w Kosakowie spotkali się z gronem pedagogicznym ze Szkoły Podstawowej im. kontradmirała Xawerego Czernickiego w Pogórzu. Spotkanie robocze dotyczyło przepisów prawnych ukierunkowanych na ochronę dzieci, z uwzględnieniem standardów ochrony małoletnich, które od 15 lutego 2024 r. powinny być wdrażane w każdej placówce mającej kontakt z dziećmi. Mundurowi poruszali tematy związane z profilaktyką, rozpoznawaniem i przeciwdziałaniem krzywdzeniu dzieci oraz przybliżyli funkcjonujące w polskim systemie prawnym możliwości reagowania na krzywdzenie małoletnich.
Sprawowanie opieki nad dziećmi to potrzeba i chęć zaopiekowania się z szacunkiem i uwagą dla ich potrzeb i oczekiwań. To troska o ich godność, dobro fizyczne oraz psychiczne. Wszyscy biorą na siebie tę odpowiedzialność, zwłaszcza, że okoliczności krzywdzenia małoletnich może być wiele. Może dojść do wykorzystania małoletniego, wyrządzając mu krzywdę i ktoś może być winnym zaniedbania, nie podejmując działań/interweniując w celu przeciwdziałaniu krzywdzie. O rozpoznawaniu oraz odpowiednim reagowaniu rozmawiali policjanci z Kosakowa na spotkaniu roboczym z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej.
Kierownik Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego oraz dzielnicowy z komisariatu w Kosakowie, podczas wspólnego spotkania ustalali, jak skutecznie chronić dzieci przed krzywdzeniem, w jaki sposób można zapobiegać, jak rozpoznać i jak reagować na krzywdzenie. Policjanci mówili, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia nadużyć w relacjach z dziećmi, jak zapewnić bezpieczeństwo małoletnim oraz współpracującymi z nimi pracownikami szkoły. Dzielnicowy wzmacniał w pewności co do stosowania w szkolnej praktyce pedagogicznej, najwyższych standardów dobra i bezpieczeństwa wychowanków.
Przypominamy, że Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (tzw. Ustawa o ochronie małoletnich) wprowadza nowe instrumenty ochrony praw dzieci. M.in. nakłada na podmioty pracujące z dziećmi, obowiązek posiadania standardów ochrony małoletnich i zobowiązuje szkoły do wprowadzenia tych standardów w życie. W związku z tym policjanci z Kosakowa rozmawiali z nauczycielami o zapewnieniu bezpieczeństwa i możliwości jego rozpoznawania. Ustalono, że zgodnie ze standardami ochrony małoletnich w szkole nie mogą pracować osoby, które zagrażałyby bezpieczeństwu dziecka. Zdecydowano jak podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami - w realnym świecie oraz w internecie.
Dzielnicowy zaznaczył, że aby przeciwdziałać przemocy wobec dzieci szybko, skutecznie i odpowiedzialnie, konieczna jest intensywna współpraca. Policjantom zależało, by pracownicy szkoły potrafi odpowiednio zareagować na podejrzenie krzywdzenia dziecka w placówce lub w rodzinie dzięki wypracowanym procedurom interwencji, ustalonym zasadom. Mundurowi informowali także, jak zidentyfikować sytuacje stwarzające ryzyko krzywdzenia dziecka oraz symptomy krzywdzenia. Opracowano plan współpracy, w którym jasno określono priorytety i harmonogram. Zdefiniowano działania, które placówka powinna podjąć, by umożliwić działania Policji oraz procedury i osoby odpowiedzialne do składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego.
Podkreślamy, że bezpieczeństwo i dobro dzieci jest dla nas wszystkich najwyższym priorytetem
asp.sztab. Joanna Samula-Gregorczyk
Oficer Prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Pucku