Puccy policjanci rozmawiali z seniorami z Dziennego Domu Opieki w Celbowie na temat przemocy.
Wczoraj puccy policjanci odwiedzili seniorów w Dziennym Domu Opieki w Celbowie, w ramach kampanii „Biała wstążka”. Razem z psycholożką i specjalistą pracy socjalnej z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku, mundurowi przekazywali informacje dotyczące przemocy.
Policjantka i dzielnicowy z puckiej komendy, w atmosferze serdeczności oraz życzliwości, rozmawiali z seniorami o różnych formach przemocy. Wskazywali, na co należy zwracać szczególną uwagę, w jaki sposób osoby starsze mogą reagować, gdzie i do kogo zwrócić się o pomoc. Ważnym podkreślenia był temat oszustw na wnuczka, policjanta czy pracownika banku.
Mundurowi poinformowali, że oszustwa i wyłudzenia to popularne przestępstwa dotykające obywateli, których charakterystycznymi cechami jest używanie socjotechniki i manipulacji psychologicznych. Specjalistki z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku, odwołując się do stosowania psychologicznych metod działania, przeprowadziły warsztaty dla seniorów. Policjanci przyłączyli się do treningu umiejętności społecznych z seniorami, jakimi były asertywność i stawianie granic. Policjantka aktywnie uczestniczyła w ćwiczeniach z seniorami, by dokładniej wytłumaczyć osobom starszym, sposoby działania sprawców i uchronić ich przed tego typu przestępstwami.
Policjant dzielnicowy dodał, że oszuści stosując technikę wywierania wpływu, sprawiają, że pokrzywdzony „wyłącza” analityczne myślenie czym sprawia, że senior może kierować się emocjami i chęcią oszczędności lub szybkiego zysku.
Pani psycholog podkreśliła, że świadomość tych technik jest kluczowa dla zrozumienia kiedy jesteśmy im poddawani, a ich znajomość pozwala się przed nimi bronić.
Wspólny czas pozyskiwania nowej i wartościowej wiedzy, upływał bardzo przyjemnie. To był dobry czas zarówno dla seniorów jak i prowadzących to niecodzienne spotkanie.