ZABEZPIECZ SWOJĄ DZIAŁKĘ
W sezonie zimowym Policja notuje zwiększoną ilość włamań i kradzieży na terenie ogródków działkowych oraz zgłoszeń dotyczących przebywania na nich osób bezdomnych. Mimo wzmożonych działań oraz współpracy z innymi służbami, nadal dochodzi do czynów zabronionych. Puccy policjanci apelują o czujność i należyte zabezpieczenie altanek na ogródkach działkowych.
Dzisiaj, ok. godz. 11.00, dyżurny puckiej komendy, został powiadomiony przez właściciela ogródka działkowego w Pogórzu, o włamaniu do altany. Policjanci na miejscu zdarzenia ustalają okoliczności, a nasze policyjne owczarki rozpoczęły przeszukiwanie terenu i pomieszczenia, tropiąc ślady. Rika i Sair, belgijskie owczarki – policyjne psy patrolowo – interwencyjne, mogą po zapachu odnaleźć sprawców, bo posiadają silnie rozwiniętę zmysły słuchu, wzroku, a przede wszystkim węchu.
Puccy dzielnicowi przypominają, że złodzieje dostają się do domków wybijając szyby w oknach lub pokonując niestabilne zabezpieczenia drzwi. Wybierają te domki, które nie są zabezpieczone w sposób utrudniający im wejście. Włamywacze polują na dojrzałe warzywa, owoce, ale także elektronarzędzia i inne sprzęty służące do prac ogrodowych. Łupem sprawców padają głównie firmowe narzędzia, sprzęt agd i rtv, jak również odzież.
Dzielnicowi informują o wzmożonej czujność i odpowiednim zabezpieczeniu posesji, by ograniczyć do minimum ryzyko włamania i kradzieży. Wychodząc z domku czy altany należy dokładnie zamknąć drzwi i okna. Nie powinno się zostawiać kluczy pod wycieraczką, na parapecie czy w innej „kryjówce”. Najlepiej nie pozostawiać wewnątrz wartościowych przedmiotów i drogiego sprzętu.
Dobrze jest sporządzić listę przechowywanych w altanie przedmiotów, zanotować ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne, a w miejscu niewidocznym oznakować sprzęt w sposób wiadomy tylko dla właściciela (w przypadku kradzieży łatwiej będzie rozpoznać i udowodnić, że przedmioty są naszą własnością).
Niezastąpiona jest również sąsiedzka czujność. Policjanci z puckiej komendy informują właścicieli, by zainteresowali się nieznajomymi, którzy wchodzą na teren ogródków i zwracali uwagę na osoby wynoszące np. meble, narzędzia.
Puccy dzielnicowi dodają, gdy mimo zachowania wszystkich środków ostrożności, zorientujemy się, że w naszej altanie doszło do włamania czy kradzieży, nie dotykajmy niczego, opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie, co zginęło lub co zostało uszkodzone może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić pracę policjantów w ustaleniu sprawcy.