Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Dzielnicowy z Krokowej rozmawiał z młodzieżą o przemocy rówieśniczej

Data publikacji 27.01.2025

Policjanci z powiatu puckiego spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Krokowej na profilaktycznym spotkaniu dotyczącym przemocy rówieśniczej, cyberzagrożeń. Regularne spotkania mundurowych mają na celu budowanie świadomości uczniów naszego powiatu, na temat zagrożeń, oraz sposobów radzenia sobie i możliwości otrzymania pomocy. Policjantom zależy na zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa młodzieży szkolnej.

Przemoc rówieśnicza to zjawisko polegające na agresywnym i celowym dręczeniu, nękaniu czy prześladowaniu jednego lub kilku uczniów przez innych, w celu wywarcia na nich presji lub zadawania cierpienia emocjonalnego, fizycznego lub społecznego. O tym nieustannie powtarzają policjanci z powiatu puckiego podczas spotkań z młodzieżą szkolną, by uświadomić dorastające osoby o zagrożeniach i możliwości korzystania z pomocy w odpowiednim czasie.

W minionym tygodniu policjantka zajmująca się profilaktyką z puckiej komendy oraz dzielnicowy z komisariatu Policji w Krokowej, przeprowadzili pogadankę z uczniami siódmej klasy Szkoły Podstawowej w Krokowej.

Policjanci, podczas spotkania, mówiąc o zachowaniach świadczących o przemocy i wskazując na przykłady, mieli na celu podniesienie poczucia bezpieczeństwa uczniów. Zwiększając ich wiedzę z tematu przemocy i mówiąc przy tym o prawnych konsekwencjach, podnosili świadomość młodych mieszkańców naszego powiatu. Propagując przy tym bezpieczne zachowania w szkole i w relacjach rówieśniczych, starali się wzmocnić ich poczucie sprawczości.

Dzielnicowy wspomniał o działaniach, które mogą zapobiegać zrachowaniom agresywnym dzieci. Mówił o działaniach uczniów jak również nauczycieli. Policjantka podkreślała jak ważne jest stworzenie w klasie bezpiecznej atmosfery, w której uczniowie mogą się lepiej poznawać. Jak ważne jest stworzenie okazji do budowania więzi między uczniami oraz uczestniczenie w ustalaniu wartości i norm obowiązujących w klasie, tzn., co jest ważne, co dla uczniów jest dobre, a co złe.

Dzielnicowy podkreślił, że właściwym krokiem jest powiadomienie dorosłego  - rodzica, nauczyciela, dyrektora, pedagoga. Jeśli dochodzi do przemocy, angażowanie się w bójkę nie jest wskazane. Skuteczne może być jednak odwrócenie uwagi np. krzykiem i przyciągnięcie świadków.

Policjanci zaznaczyli jak ważna jest znajomość sposobów radzenia sobie z nękaniem w szkole. Podkreślali konieczność zgłaszania wszelkich przejawów przemocy w sieci.

Policjanci podkreślają, by skutecznie przeciwstawić się agresji, powinniśmy

  • Reagować na najmniejszy przejaw agresji – nie wolno traktować zachowań agresywnych jako „normalne w tym wieku”

  • Wyciągać konsekwencje – reakcja na agresję nie może być tylko pogróżką, musi za nią iść konkretne działanie

  • określić jasne i zrozumiałe relacje w domu i w szkole

  • określić granice dyscypliny

  • być konsekwentnym w egzekwowaniu wspólnie ustalonych reguł postępowania

Przemoc rówieśnicza - Nie bój się o tym mówić! @PolskaPolicja - YouTube

Powrót na górę strony