POLICJANCI Z PUCKIEJ KOMENDY KONTROLOWALI MIEJSCA GRUPOWANIA SIĘ MŁODYCH OSÓB
Policyjni przewodnicy psów, razem z funkcjonariuszem Straży Miejskiej, kontrolowali wczoraj miejsca grupowania się młodych osób. Wszystko w trosce o ich bezpieczeństwo oraz przestrzeganie przez nastolatków zasad i norm panujących w społeczeństwie. Policjanci skupiali się na prowadzeniu obserwacji i kontroli miejsc grupowania się młodych osób, które nie wypełniają obowiązku szkolnego i mogą przejawiać zachowania świadczące o demoralizacji.
Za kilka dni uczniowie szkół będą mieli czas wolny od zajęć lekcyjnych. Zbliżający się okres ferii zimowych, skłania niektórych do wcześniejszego zakończenia nauki i już przerwania obowiązku szkolnego o kilka dni. Młodzież opuszcza zajęcia szkolne i grupuje się w miejscach, w których może dochodzić do popełnienia przez nich czynów karalnych. Zdarza się również, że młodzież przebywając na „wagarach”, przejawia zachowania świadczące o demoralizacji.
Wczoraj policyjni przewodnicy psów, razem ze swoimi belgijskimi owczarkami Riką i Sairem oraz funkcjonariuszem Straży Miejskiej, sprawdzali miejsca grupowania się młodych osób, które mogły samowolnie opuścili teren szkoły. Funkcjonariusze sprawdzali, czy młodzież nie spożywa alkoholu, nie pali papierosów i nie znajduje się w posiadaniu środków zabronionych. W zainteresowaniu funkcjonariuszy były zachowania młodych osób, które mogłyby świadczyć o popełnieniu przez nich czynów karalnych.
Zdarza się, że niektóre z młodych osób, także w czasie wolnym, przebywa na terenie, gdzie prawnie może być to zabronione. Dlatego właśnie przewodnicy psów z puckiej komendy, kontrolowali miejsca grupowania się młodych osób. Wszystko w trosce o ich bezpieczeństwo. Nadrzędnym celem było także skupienie się na sprawdzeniu terenów kolejowych, placówek handlowych i pustostanów, gdzie młodzież może przejawiać zachowania świadczące o demoralizacji tj. picie alkoholu, palenie papierosów, czy też zaśmiecanie, zakłócanie porządku. Młodzież nie tylko ściąga w ten sposób na siebie kłopoty wchodząc w konflikt z prawem, ale także może stać się ofiarą przestępstwa.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, wagary, spożywanie alkoholu, znajdowanie się pod wpływem środków odurzających oraz zakłócanie porządku publicznego, używanie słów wulgarnych, mogą świadczyć o demoralizacji i podlegają rozpatrzeniu przez Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu. Posiadanie środków prawnie zabronionych, groźby karalne czy np. stosowanie różnych form przemocy, stanowią o czynie karalnym nieletniego, za które ponosi konsekwencje prawne.
Należy podkreślić, że ani szkoła, ani Policja nie są w stanie ochronić młodych ludzi bez pomocy rodziców/opiekunów. Puccy mundurowi apelują do najbliższych, o zainteresowanie formą spędzania czasu przez dziecko, wzmożoną uważność i zaciekawienie.
asp.sztab. Joanna Samula - Gregorczyk
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Pucku
Komenda Powiatowa Policji w Pucku