Wiadomości

Oficer prasowa z puckiej komendy, uczestniczyła w spotkaniu Powiatowego Zespołu Koordynującego Realizację Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w Powiecie Puckim na lata 2024 – 2030.

Data publikacji 17.02.2025

W minionym tygodniu, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Pucku, odbyło się spotkanie Powiatowego Zespołu Koordynującego Realizację Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w Powiecie Puckim na lata 2024 – 2030, w którym udział wzięła oficer prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Pucku. Funkcjonariuszka reprezentuje Komendę Powiatową Policji w Pucku, w planowaniu działań, mających na celu skoordynowanie dostępnych form opieki i pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi na terenie powiatu puckiego.

W ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego opracowano powiatowy program ochrony zdrowia psychicznego dla powiatu puckiego na lata 2024-2030. W realizacji głównego celu programu czyli identyfikowania potrzeb zdrowotnych mieszkańców oraz zapewnieniu adekwatnego wsparcia zaangażowała się oficer prasowa, która reprezentuje Komendę Powiatową Policji w Pucku.

Nie ulega wątpliwości, że Policja odgrywa istotną rolę w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego, realizując szereg zadań mających na celu zapobieganie problemom psychicznym oraz wspieranie osób dotkniętych kryzysami zdrowia psychicznego.

Mundurowi z powiatu puckiego często angażują się w działania związane z profilaktyką zdrowia psychicznego, w ramach współpracy z samorządem, podmiotami leczniczymi, samorządowymi jednostkami organizacyjnymi, szkołami i placówkami oświatowymi na terenie naszego powiatu. Regularnie podejmują działalność i aktywność w zakresie ochrony zdrowia psychicznego poprzez prowadzone interwencje, pogadanki i spotkania edukacyjne. Podczas czynności przesłuchań, udzielają wsparcia i przekazują niezbędne informacje osobom w kryzysie, pokrzywdzonym przestępstwem.

Policjanci z powiatu puckiego, reagują na zgłoszenia dotyczące osób w kryzysie psychicznym, w tym osób z myślami rezygnacyjnymi lub zachowujących się agresywnie z powodu zaburzeń psychicznych. Współpracują z zespołami ratownictwa medycznego, ośrodkami pomocy społecznej i innymi instytucjami, w celu zapewnienia bezpiecznego transportu osób wymagających natychmiastowej pomocy.

Na spotkaniu omówiono zaplanowane działania, które mają na celu skoordynowanie dostępnych form opieki i pomocy osobom w kryzysie psychicznym. Oficer prasowa przedstawiła działalność i aktywność puckiej komendy w zakresie ochrony zdrowia psychicznego oraz wskazała kierunek rozwoju formy profilaktyki.

Oficer prasowa podkreśliła utrzymywanie stałej współpracy z organizatorami, kierownikami wypoczynku dzieci i młodzieży, mającej na celu motywowanie do wzmożonych działań i dotyczących podnoszenia świadomości uczniów w zakresie radzenia sobie, spotkań z rodzicami oraz opiekunami prawnymi, m.in. w trakcie realizacji zadań edukacyjno-profilaktycznych.

Ważnym podkreślenia jest wykorzystywanie spotu pn. „Kryzys niejedno ma oblicze” oraz portalu wsparcia dla młodych osób w kryzysie psychicznym pomorskiedlaciebie.pl.

Oficer prasowa zaznaczyła udział policjantów podczas spotkań z młodzieżą, rodzicami, opiekunami, oraz wykorzystanie plakatu „Masz problem? Nie jesteś sam!!!”

Na spotkaniu omówiono opracowywany przewodnik, informujący o lokalnie dostępnych bezpłatnie formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi w powiecie puckim. W czasie wspólnego spotkania skoordynowano działania oraz uwzględniono potrzeby i pomysły każdej ze stron.

W spotkaniu udział wzięli Członek Zarządu Powiatu Puckiego, Przewodnicząca Komisji ds. Zdrowia, Pomocy Społecznej i Bezpieczeństwa Obywateli, Kierownik Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Pucku, Wicedyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pucku, Pedagog w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pucku, Psycholog w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pucku, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Pucku, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lubkowie, Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Pucku, Psycholog w „Fractal Concept” Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Suchym Dworze, Koordynator Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Pucku, Starszy specjalista w Wydziale Edukacji Starostwa Powiatowego w Pucku.

 


Linki

zatrzymaj samobójstwo - Życie warte jest rozmowy

Stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Suicydologiczne – Oficjalna strona PTS – Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego

 

Lista bezpłatnych numerów pomocowych

Wsparcie dla osób po stracie bliskich (będących w żałobie) 800 108 108 

Tumbo Pomaga pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie 800 111 123 

Telefon zaufania dla mężczyzn 608 271 402 

Dobre Słowa – telefon dla seniorów 12 333 70 88

Ogólnopolski telefon zaufania Narkotyki – Narkomania 800 199 990 

Bezpłatny anonimowy telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży 800 119 119

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 100 

Telefon dla rodziców i opiekunów dzieci w kryzysie 800 800 602

Telefon zaufania „Uzależniania behawioralne” 801 889 880 

Telefon Pogadania 800 012 005 

Telefon zaufania HIV/AIDS 801 888 448 

Telefon Zaufania dla osób starszych 22 635 09 54 

Antydepresyjny telefon zaufania 22 484 88 01 

Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym 800 702 222 

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 

Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych 116 123 

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 121 212 

Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002 

Bezpłatny całodobowy numer Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie 12 421 92 82 

Numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia 112

 

 

Powrót na górę strony