Wiadomości

POLICJANCI Z WŁADYSŁAWOWA ODNALEZLI ZAGINIONĄ 14-LATKĘ Z BRANIEWA

Data publikacji 06.03.2025

Zdecydowanie i pewność w działaniu oraz determinacja policjantów z komisariatu we Władysławowie, doprowadziły do szczęśliwego zakończenia poszukiwań zaginionej nastolatki. Po godzinie od otrzymanego zgłoszenia, 14-latka z Braniewa została odnaleziona.

W minionym tygodniu, policjanci z komisariatu we Władysławowie, otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki z Braniewa. Ustalili, że nastolatka może przebywać w rejonie podległym pod nadmorską jednostkę, a zagrożenie życia lub zdrowia 14-latki jest wysokie.

Policjanci niezwłocznie po otrzymaniu informacji o zaginięciu, ustalali jak najwięcej informacji dotyczących młodej osoby w tym okoliczności jej zaginięcia. Dopytywali o wygląd i zachowanie, znaki szczególne. Określali rzeczy, które nastolatka mogła przy sobie posiadać. Szczególne zainteresowanie okazali wobec możliwych miejsc przebywania na terenie półwyspu oraz jak zachowuje się w trudnych sytuacjach. Ważną informacją było również to, jakie nastolatka ma cechy charakteru.

Dzielnicowi z komisariatu we Władysławowie, wykorzystując swoją bardzo dobrą znajomość z mieszkańcami oraz bardzo dobre rozeznanie terenu, przystąpili do czynności poszukiwawczych. Razem z policjantami z „patrolówki”, ustalali możliwe relacje rówieśnicze, które zaginiona mogła nawiązać we Władysławowie. Po godzinie od otrzymanego zgłoszenia, ustalili miejsce przebywania 14-latki z Braniewa. Ustalili i ujawnili braniewiankę w jednym z mieszkań na terenie Władysławowa, u nastoletniego kolegi.

Policjantka od spraw nieletnich i mundurowa zajmująca się profilaktyką społeczną z puckiej komendy podkreślają, że w relacjach z nastolatkami ważne są zainteresowanie, uważność i bliski kontakt oraz zwrócenie uwagi na wszelkiego rodzaju zagrożenia. Jeśli chodzi o nastolatków, istotnym jest zbieranie informacji na temat bliskich relacji rówieśniczych. Z kim i gdzie przebywa dziecko oraz posiadać telefony kontaktowe do znajomych i opiekunów przyjaciół dziecka. Ważnym jest, by wiedzieć, gdzie dziecko spędza czas wolny. Jakie ma zainteresowania, a co sprawia mu trudności i obniża samopoczucie.  
Jeśli chodzi o małe dzieci, niezbędne jest zapewnienie im opieki na czas nieobecności dorosłych. Dziecko powinno również wiedzieć, gdzie mieszka, jak się nazywa, znać swój numer telefonu i do rodzica/ opiekuna. Jeśli dziecko jest zbyt małe, by ten numer zapamiętać, można przyszyć taką informację np. do kurtki czy plecaka. Należy wyczulić dziecko na to, jak powinno zachować się w kontakcie z obcymi. Zwrócić mu uwagę, by nie wsiadało do obcego samochodu, nie szło z nikim nieznajomym lub nie otwierało drzwi, gdy nikogo dorosłego nie ma w domu. Dziecko należy również nauczyć tego, co powinno zrobić wtedy, kiedy się zgubi. Jeśli stanie się to np. podczas wyjazdu, ważne jest, by znało adres pensjonatu czy hotelu, w którym przebywało.  

Powrót na górę strony