Policjanci z powiatu puckiego spędzają z młodzieżą "Dzień Wagarowicza"
Dziś przypada kalendarzowy początek wiosny, ale także „dzień wagarowicza”, który dobrze znany jest wszystkim uczniom. W dniu dzisiejszym szkoły organizują wiele atrakcji, jednak niektórzy mogą zdecydować się na świętowanie według własnego pomysłu. Puccy policjanci będą sprawdzać, czy młodzież szkolna spędzi ten dzień w bezpieczny sposób i zgodny z prawem.
Policjanci z powiatu puckiego prowadzą dziś działania „Pierwszy Dzień Wiosny”, zwracając szczególną uwagę na ulubione miejsca wagarowiczów z powiatu puckiego. Uczniowie, którzy z własnej inicjatywy zbiorą się w różnych miejscach, gdzie w sposób niekontrolowany mogą świętować nadejście wiosny, będą kontrolowani przez mundurowych. Puccy policjanci zwiększają liczbę policyjnych patroli i szczególnie dzisiaj mają na celu, przeciwdziałać wszelkim zakłóceniom bezpieczeństwa i porządku, skubiąc się na prowadzeniu obserwacji i kontroli miejsc grupowania się młodzieży. Aby uchronić młodych przed negatywnym wpływem alkoholu, mundurowi będą przy punktach sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych .
Policjanci z powiatu puckiego będą prowadzili rozmowy profilaktyczne , spotykać się z młodzieżą, przypominając im o zasadach bezpieczeństwa i skutkach nieodpowiedzialnych decyzji. Każdy uczeń w rozmowie z mundurowym zostanie uprzedzony o konsekwencjach popełniania czynów karalnych i przejawiania zachowań świadczących o demoralizacji z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.
Policjantka zajmująca się sprawami nieletnich z puckiej komendy podkreśla, że osoby niepełnoletnie, które spożywają alkohol czy substancje prawnie zabronione, mogą odpowiadać przed sądem rodzinnym. Dorośli, którzy częstują nieletnich alkoholem lub papierosami, popełniają przestępstwo zagrożone karą do 2 lat więzienia. Sprzedaż alkoholu osobom poniżej 18. roku życia, grozi utratą koncesji i wysoką grzywną.
Dzielnicowi z powiatu puckiego apelują do rodziców i opiekunów o rozmowy z dziećmi na temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Pierwszy dzień wiosny to czas radości, ale może sprzyjać także do zachowań niezgodnych z prawem.
Ponadto opuszczenie lekcji bez usprawiedliwienia jest traktowane jako naruszenie obowiązku szkolnego. Szkoły mogą zastosować konsekwencje wobec uczniów, którzy nie pojawią się na zajęciach, np. wpisanie nieobecności do dziennika lub poinformowanie rodziców
Dzielnicowi podkreślają, że rodzice, na których spoczywa dopilnowanie wywiązywania się przez dzieci z obowiązku szkolnego za wagary swojego dziecka mogą zostać ukarani.
Policjantka od spraw nieletnich zachęca rodziców i opiekunów, w przypadku częstego opuszczania zajęć przez małoletnie dziecko, by w każdym przypadku poznać przyczynę wagarów. Zorganizować pomoc w nauce i konsekwentnie stosować środki dyscyplinujące. Ważnym jest współpraca z gronem pedagogicznym i podjęcie starań w celu stworzenia pozytywnej grupy rówieśniczej przy zapewnieniu dziecku także powodzenia i sukcesu w szkole.
Policjantka podkreśla przy tym, że wagary, jako celowe opuszczanie zajęć szkolnych, są zjawiskiem złożonym, wynikającym z wielu czynników. Wskazuje, że jednym z głównych motywów może być potrzeba autonomii i buntu dziecka przed narzuconym mu normom. Adolescenci poszukują różnych sposobów na wyrażenie swojej niezależności, a wagary stają się jednym z nich. Pomocnym staje się wówczas rozmowa z zaufanym dorosłym, pedagogiem lub psychologiem. Możliwym jest również rozmowa z policjantem z powiatu puckiego. Dzielnicowi zachęcają do spotkań z młodzieżą, a policjantki od spraw nieletnich i profilaktyki chętnie udzielają wskazówek i podpowiedzi.