Spotkanie policjantów z Władysławowa z seniorami
Seniorzy to grupa osób, która objęta jest szczególnym zainteresowaniem przez dzielnicowych z powiatu puckiego. Osoby starsze, nieświadome zagrożeń, jakie czyhają, wykorzystywane są przez oszustów. Mając na celu zwiększenie świadomości seniorów na temat metod wykorzystywanych przez oszustów oraz zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu i bankowości elektronicznej, policjanci z Władysławowa przeprowadzili pogadankę.
Komendant Komisariatu Policji we Władysławowie razem z dzielnicową, spotkali się z seniorami w Urzędzie Miasta, by omówić z nimi problematykę oszustw. Wiele osób starszych zapewnia, że świadoma jest czyhających zagrożeń i na pewno nie dałaby się nabrać, jednak zaprezentowane przez funkcjonariuszy treści uświadamiają im, nieznane wcześniej metody wykorzystania.
Rolą dzielnicowego jest przekazanie seniorom jak najwięcej informacji, które zwiększą wiedzę seniorów, wzbogacą świadomość i przybliżą sposoby, jak uchronić się przed utratą oszczędności.
Komendant komisariatu przedstawił schematy działań, metody manipulacyjne, a dzielnicowa przekazała wskazówki, jak nie dać się oszukać. Głównym celem spotkania było podniesienie poziomu bezpieczeństwa starszych mieszkańców oraz ochrona przed oszustwami i innymi zagrożeniami. Dzielnicowa dlatego omówiła nie tylko, jak rozpoznać oszustwa telefoniczne i internetowe, ale również, jak unikać zagrożeń związanych z kradzieżami i włamaniami, jak dbać o bezpieczeństwo w codziennym życiu. Policjanci podzielili się praktycznymi poradami, które mają pomóc seniorom czuć się bezpieczniej i pewniej w codziennych sytuacjach.
Dzielnicowa przypomina
- Metoda "na wnuczka" - oszuści podają się za bliską osobę, np. wnuczka lub wnuczkę, informując o nagłej sytuacji, która wymaga przekazania pieniędzy. Oszuści informują też, że członek rodziny uczestniczył w wypadku, jest w szpitalu i pilnie potrzebuje pomocy finansowej.
- Metoda "na policjanta" - przestępcy dzwonią, podając się za funkcjonariusza policji, CBŚ lub innej służby i ostrzegają przed rzekomym zagrożeniem, np. planowaną kradzieżą. Proszą o wypłacenie pieniędzy lub przekazanie oszczędności w ramach "pomocy w schwytaniu przestępcy".
- Oszustwa internetowe i telefoniczne - seniorzy coraz częściej padają ofiarą oszustów działających w sieci. Fałszywe wiadomości e-mail, SMS-y z linkami do niebezpiecznych stron, czy podejrzane oferty sprzedaży, to tylko niektóre z metod wyłudzania danych osobowych i pieniędzy.
W trakcie spotkania dzielnicowa przypomniała również o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, wyjaśniając, jak w łatwy sposób można zgłaszać zagrożenia występujące w miejscu zamieszkania. Nie zbrakło informacji na temat bezpiecznego poruszania się po drogach ze zwróceniem szczególnej uwagi na korzystanie z elementów odblaskowych po zmierzchu. Rozmawiano także na temat nieprawidłowych zachowań pieszych i rowerzystów.
Policjanci, prowadząc prelekcje i edukując starsze osoby, pomagają im chronić swoje oszczędności. W razie podejrzeń, że ktoś próbuje oszukać, należy natychmiast przerwać rozmowę i zgłosić sprawę na policję, dzwoniąc pod numer 112.