Wiadomości

Sprawca przemocy domowej zatrzymany przez puckich policjantów

Data publikacji 06.05.2025

W sobotni wieczór, 34-letnia mieszkanka powiatu puckiego, która schroniła się w łazience przed agresywnym partnerem z 7-letnim synem i 4-letnią córką, poprosiła o pomoc policjantów z puckiej komendy. Mundurowi zatrzymali 42-letniego sprawcę, który będąc pod wpływem alkoholu, stosował przemoc. W niedzielę sąd zdecydował o zastosowaniu środków zapobiegawczych wobec mężczyzny podejrzanego o znęcanie się nad partnerką.

3 maja po godzinie 18.00, policjanci z puckiej patrolówki, pojechali na interwencję do jednego z domów w powiecie puckim, gdzie według zgłoszenia, partner szarpie swoją partnerkę, a ona wraz z małoletnimi dziećmi, schroniła się w łazience.


Policjanci na miejscu zauważyli mężczyznę siedzącego na łóżku oraz kobietę, która przestraszona przebywała z 7-letnim synem i 4-letnią córką w łazience. U
stalili, że 42-letnia partner, kopał i szarpał partnerkę, będąc pod wpływem alkoholu. 34-letnia kobieta, uciekła z dziećmi do łazienki skąd od razu zadzwoniła na numer alarmowy 112, PROSZĄC O POMOC. Policjanci ustalili, ze mężczyzna spożywał wcześniej alkohol i był agresywny.


Mundurowi zauważyli u zgłaszającej zasinienia ciała i od razu zatrzymali mężczyznę, którego przewieźli do policyjnej celi. Sporządzili Niebieską Kartę w celu uruchomienia procedury przeciwdziałania przemocy domowej. Policjanci ocenili zagrożenie oraz zapewnili pomoc i ochronę.


Mundurowi na miejscu, jak również podczas czynności procesowych w puckiej komendzie, udzielili wsparcia osobie dotkniętej przemocą domową oraz dwójce małoletnich dzieci. Zadbali o ich bezpieczeństwo i dobro. Słuchali uważnie, starając się zrozumieć, co się dzieje i jak mogą pomóc. Zapewnili wsparcie emocjonalne poprzez słuchanie, okazanie zrozumienia, troskę, słowa otuchy i po prostu obecność obok. Policjantom zależało, by zapewnić poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia i wzbudzić siłę do pokonania trudności. Poinformowali o specjalistycznych instytucjach, takich jak ośrodki pomocy czy psycholodzy, aby rodzina mogła otrzymać wsparcie emocjonalne i pomoc w trudnej sytuacji.


W sobotni wieczór policjanci wykonywali dalsze czynności celem ustalenia dokładnych okoliczności zgłoszonego przestępstwa. Pucki dochodzeniowiec ustalił, że 42-latek, od kilku miesięcy, wyzywał partnerkę używając wulgarnych słów, krytykował, wyśmiewał, podważał umiejętności i wykonywane przez 34-latkę czynności. Ponadto kontrolował i ograniczał kontakty. Dochodzeniowiec ustalił, że mężczyzna niszczył mienie pokrzywdzonej oraz stosował przemoc fizyczną poprzez kopanie, uderzanie, popychanie, szarpanie.


W niedziele 42-letni mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury w Pucku, gdzie usłyszał zarzut psychicznego i fizycznego znęcania się nad 34-letnią partnerką. Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec sprawcy przemocy domowej środków zapobiegawczych w postaci dozoru Policji, zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną oraz nakaz opuszczenia lokalu zajmującego wspólnie z pokrzywdzoną.


Puccy policjanci podkreślają, jak ważne jest, żeby nie zwlekać z zgłoszeniem przemocy domowej. Powiadomienie służb pomaga chronić osobę, która jest krzywdzona. Policja i inne służby mogą szybko zareagować, odseparować sprawcę od ofiary i zapobiec dalszym krzywdom. To także pozwala na podjęcie działań prawnych, które mogą ukarać sprawcę i zapewnić ofierze bezpieczeństwo. Dodatkowo, zgłoszenie przemocy daje szansę na uzyskanie wsparcia emocjonalnego i pomocy, np. w znalezieniu bezpiecznego miejsca do życia czy terapii. Im szybciej zostanie zgłoszona przemoc, tym większa jest szansa, że sytuacja się poprawi i osoba będzie mogła zacząć nowy, bezpieczny czas.

 

Przemoc domową może zgłosić każdy, kto jest świadkiem lub ma informacje o takiej sytuacji. Mogą to być członkowie rodziny, sąsiedzi, znajomi, a także nauczyciele, pracownicy socjalni czy inni bliscy, którzy zauważą, że ktoś jest krzywdzony. WAŻNE JEST ŻEBY NIE MILCZEĆ
 
Można skontaktować się z Policją, która zareaguje i zapewni bezpieczeństwo. Policja jest dostępna 24 godziny na dobę i może natychmiast zareagować w sytuacji zagrożenia.

 

a dodatkowo

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Puckuadres: ul. 10 Lutego 1, 84-100 Puck

Telefon: 58 673 20 00

To miejsce oferuje wsparcie psychologiczne, prawne i socjalne dla ofiar przemocy.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Pucku

Adres: ul. 10 Lutego 1, Puck

Telefon: 58 673 20 00 (możesz zadzwonić i zapytać o dostępne formy pomocy)

Ośrodek zapewnia bezpieczne schronienie i wsparcie dla osób doświadczających przemocy.

Powrót na górę strony