Oficer Prasowy z puckiej komendy współautorką poradnika informującego o dostępnych formach pomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi i dotkniętych kryzysami zdrowia psychicznego.
W ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego opracowano powiatowy program ochrony zdrowia psychicznego dla powiatu puckiego na lata 2025-2030. W realizacji głównego celu programu czyli identyfikowania potrzeb zdrowotnych mieszkańców oraz zapewnieniu adekwatnego wsparcia, zaangażowała się Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Pucku asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk.
Nie ulega wątpliwości, że Policja odgrywa istotną rolę w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego, realizując szereg zadań mających na celu zapobieganie problemom psychicznym oraz wspieranie osób dotkniętych kryzysami zdrowia psychicznego.
Mundurowi z powiatu puckiego często angażują się w działania związane z profilaktyką zdrowia psychicznego, w ramach współpracy z samorządem, podmiotami leczniczymi, samorządowymi jednostkami organizacyjnymi, szkołami i placówkami oświatowymi na terenie naszego powiatu. Regularnie podejmują działalność i aktywność w zakresie ochrony zdrowia psychicznego poprzez prowadzone interwencje, pogadanki i spotkania edukacyjne. Podczas czynności przesłuchań, udzielają wsparcia i przekazują niezbędne informacje osobom w kryzysie pokrzywdzonym przestępstwem.
Policjanci z powiatu puckiego, reagują na zgłoszenia dotyczące osób w kryzysie psychicznym, w tym osób z myślami rezygnacyjnymi lub zachowujących się agresywnie z powodu zaburzeń psychicznych. Współpracują z zespołami ratownictwa medycznego, ośrodkami pomocy społecznej i innymi instytucjami, w celu zapewnienia bezpiecznego transportu osób wymagających natychmiastowej pomocy.
W lutym, w Starostwie Powiatowym w Pucku, odbyło się spotkanie Powiatowego Zespołu Koordynującego Realizację Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w Powiacie Puckim na lata 2025-2030, w którym udział wzięła asp.sztab. Joanna Samula – Gregorczyk. Na spotkaniu omówiono zaplanowane działania, które miały na celu skoordynowanie dostępnych form opieki i pomocy osobom w kryzysie psychicznym.
Policjantka Joanna Samula - Gregorczyk, przedstawiła działalność i aktywność puckiej komendy w zakresie ochrony zdrowia psychicznego oraz wskazała kierunek rozwoju formy profilaktyki. Podkreśliła szczególnie jak ważne jest utrzymywanie stałej współpracy z organizatorami, kierownikami wypoczynku dzieci i młodzieży, mającej na celu motywowanie do wzmożonych działań i dotyczących podnoszenia świadomości uczniów w zakresie radzenia sobie, spotkań z rodzicami oraz opiekunami prawnymi, m.in. w trakcie realizacji zadań edukacyjno-profilaktycznych.
Na spotkaniu omówiono opracowywany przewodnik, informujący o lokalnie dostępnych bezpłatnie formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi w powiecie puckim. W czasie wspólnego spotkania skoordynowano działania oraz uwzględniono potrzeby i pomysły.
Powiat Pucki wydał już broszurę, która zawiera informacje o dostępnej pomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi na terenie powiatu. W przewodniku znajdują się dane kontaktowe, opis usług z zakresu opieki zdrowotnej, pomocy społecznej oraz aktywizacji zawodowej. Broszura została przygotwana z myślą o osobach poszukujących pomocy, ich rodzinach oraz pracownikach placówek świadczących taką pomoc.
Policjanci z powiatu puckiego zachęcają do zapoznania się z treścią broszury i dzielenia się nią z tymi, którzy mogą jej potrzebować/ udostępniania.
https://online.fliphtml5.com/epmjy/jbqj/