Wiadomości

Puccy policjanci promują bezpieczeństwo na drodze. Obowiązki i profilaktyka dla hulajnogarzy i miłośników sportów miejskich.

Data publikacji 20.05.2025

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Pucku, przypominają o najważniejszych przepisach i obowiązkach dla użytkowników hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i wspomagającego ruch. Informują użytkowników pojazdów miejskich i sportowych, w tym jednośladów, co może mieć znaczący wpływ przy zmniejszeniu wypadków, a tym samym chroniąc życie i zdrowie wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Dzielnicowi z powiatu puckiego dodają o zasadach profilaktyki dla młodych użytkowników hulajnóg, segway`ów, deskorolek, wrotek i rolek. Podkreślają, że wspólne dbanie o bezpieczeństwo pozwala na komfortową i bezpieczną jazdę, a także minimalizuje ryzyko wypadków i kolizji.

Dzielnicowi podnoszą świadomość prawną, zwłaszcza młodych mieszkańców naszego powiatu, którzy mogą nie znać wszystkich obowiązujących zasad. Starają się w ten sposób zapobiegać wykroczeniom i przestępstwom. Podkreślają, że wraz z rozwojem transportu, np. wzrost liczby hulajnóg elektrycznych, pojawiają się nowe zagrożenia i sytuacje wymagające dostosowania zachowań i egzekwowania przepisów.

 

HULAJNOGA ELEKTRYCZNA

to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Zakaz poruszania się na drodze ma dziecko do lat 10. Wyjątek stanowi dziecko do lat 10, w strefie zamieszkania, które może poruszać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku 10 - 18 lat - karta rowerowa lub prawo jazdy kat., „AM”, „Al”, „BI”, „T” .

Hulajnogarze poruszają się na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów, a na jezdni obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Dozwolona jest jazda na chodniku, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.  Obowiązująca prędkość to 20 km/h, na chodniku i drodze dla pieszych - prędkość zbliżona do prędkości pieszego.

Zabrania się ciągnięcia i holowania innego pojazdu, przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, kierowania w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Hulajnogarze mają obowiązek na chodniku oraz drodze dla pieszych, ustępowania pierwszeństwa pieszemu. Postój dopuszczalny jest na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca - jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 m.

URZĄDZENIE TRANSPORTU OSOBISTEGO np. segway,

to pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Zakaz poruszania się na drodze ma dziecko do lat 10. Wyjątek stanowi dziecko do lat 10, w strefie zamieszkania, które może poruszać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku 10 - 18 lat - karta rowerowa lub prawo jazdy kat., „AM”, „Al”, „BI”, „T”

Użytkownicy urządzeń transportu osobistego, mogą poruszać się po chodniku lub drodze dla pieszych tylko gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, z prędkością 20 km/h, i z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, na chodniku i drodze dla pieszych.

Zabrania się ciągnięcia i holowania innego pojazdu, przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, czepiania się pojazdów, kierowania w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Użytkownicy transportu osobistego mają obowiązek  ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na chodniku oraz drodze dla pieszych.

Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca - jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 m.

URZĄDZENIE WSPOMAGAJĄCE RUCH np. deskorolka, wrotki, rolki, hulajnoga tradycyjna,

to rządzenie lub sprzęt sportowo – rekreacyjny, przeznaczony do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni. Bez ograniczeń wiekowych.

Użytkownicy deskorolki, wrotek rolek, hulajnogi tradycyjnej, poruszają się drogą dla pieszych, drogą dla rowerów z zachowaniem ruchu prawostronnego.

Prędkość użytkowników urządzeń wspomagających ruch ma być zbliżona do prędkości pieszego,

Zabrania się przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku oraz ciągnięcia pojazdu lub ładunku.

Obowiązuje ustąpienie pierwszeństwa pieszemu na chodniku oraz drodze dla pieszych.

 

Powrót na górę strony